İslami Davet

İslami Şura Meclisi Temsilcileri: Bölünme Girişimi, Irak ve Bölgenin Zararınadır

27 Eylül 2017 12:31

İran İslami Şura meclisi üyeleri ortak bir bildiri yayınlayarak Irak kürdistan bölgesi bölünme projesini kınayarak, her türlü bölünme girişiminin Irak ve tüm bölgenin zararına olacağını bildirdiler.

İRNA’nın verdiği habere göre İran İslami Şura Meclisi Milletvekillerinden 210 kişi bugün ortak bir bildiri yayınlayarak, Irak’ta yeni bir krizin çıkarılmasının bu ülkenin demokratikleşme sürecine zararlı olacağını bildirerek Irak kürdistan bölgesi yerel yetkililerinden, merkezi yönetimin talepleri doğrultusunda Irak hükümeti ile işbirliği konusunda gerekli önlemleri almasını ve kesinlikle siyonistler için bölgede yeni bir serüvenci girişimde bulunulmasına izin vermemelerini istedi.

Bu bildiride şöyle deniliyor: Son yıllarda Irak, Amerika ve siyonist İsrail rejiminin muhtelif komplolarına maruz kalmıştır. Fakat Arabıyla, Kürdiyle, Sünnisiyle, Şiasıyla Irak halkının dayanışma ve direnişi müstekbirliğin tüm bu komplolarını etkisiz kılmış ve Irak halkı kendi dayanışmasıyla anayasa hazırlayarak, demokratik metotlarla bir yönetim oluşturdu ve ülkeyi yeniden huzura kavuşturdular.

Irak Merkezi yönetim ve meclisinin referandum meselesiyle ilgili tutum ve kararlarına destek verdikleri belirtilen bu bildiride ayrıca, Kürdistan bölgesinin Irak’tan bölünmesinin Irak’ın toprak bütünlüğü ve milli dayanışma ve vahdetini zedeleyebileceği ve ülkeyi yeni bir çatışma ortamına sürükleyebileceği belirtilmiştir.

İslami Şura Meclisi Temsilcileri: Bölünme Girişimi, Irak ve Bölgenin Zararınadır Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık