FilistinHaberlerOrtadoğu

Kudüs Şehitlerine Vefa Cumasında İşgal Güçleri Filistinlilere Saldırdı ​

Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin 19’uncu cumasında Kudüs Şehitlerine Vefa Cuması adı altında yapılan gösterilere saldıran işgal güçlerinin bazı gençleri yaraladığı belirtildi.

Bölgede bulunan Filistin TV muhabirleri, Filistin halkının Kudüs Şehitlerine Vefa Cuması gösterilerine katılmak için bugün (3 Ağustos) büyük dönüş çadırlarına akın ettiğini söylediler.

Barışçıl gösteriler için Gazze sınırındaki dönüş çadırlarının etrafına toplanan halkın üzerine göz yaşartıcı bomba ve gerçek mermi yağdırmaya başlayan işgal güçleri gençlerin uçurtma göndermelerine engel olmaya çalışırken, Filistinli gençler keskin nişancıların görüş mesafesini kapatmak için lastik yaktılar ve Gazze çevresindeki Yahudi yerleşkelerine yakıcı uçurtma ve balon gönderdiler.

Filistin Sağlık Bakanlığına dayandırarak bilgi veren Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, işgal güçlerinin ateş açması sonucu 25 kişinin yaralandığını belirterek, işgal güçlerinin kasıtlı olarak da gaz bombalarıyla sağlık ekiplerini hedef aldıklarını kaydettiler.

Diğer yandan Gazzeli gençlerin yakıcı balon ve uçurtma göndermeleri soncunu Gazze çevresindeki Yahudi yerleşkelerinde 15 noktasında yangın çıktığı belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, dün Gazze’ye gelen Hamas heyetinin de Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün bugünkü faaliyetlerine iştirak edeceğini ifade ettiler.

Daha önce açıklama yapan Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Ulusal Heyeti, yürüyüşün bugün de devam edeceğini belirterek, halktan katılım göstermelerini talep etmişti.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerine katılan halka barbarca saldıran işgal güçleri şimdiye kadar 155 kişiyi şehit etti, 17 binden fazla kişiyi de yaraladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.