HaberlerLübnanOrtadoğu

Lübnan ِDışişleri Bakanı: Trump’un Kudüs kararı, Arapların sessizliği sonucudur

Lübnan Dışişleri Bakanı; Arap dünyasının Filistin meselesiyle ilgili sessizliğinin ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ülke büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına neden olduğunu belirtti.

Lübnan Dışişleri Bakanı Cebran Basil; El-Meyadin haber kanalına yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan ile son krizin ardından Lübnan Başbakanı Saad Saad Hariri ile ortaklığın daha da güçlendiğini belirterek, bu krizde Hariri’ye karşı yaklaşımlarının doğal olduğunu vurguladı.

Hizbullah’ın dış saldırılara maruz kaldığında onun yanında yer aldıklarını hatırlatan Basil; Lübnan her daim Hizbullah ile ilgili baskılara maruz kaldığını vurguladı.

Lübnanlılar’ın Suudi Arabistan dahil tüm Araplar’ın dostu olduğunu ifade eden Basil; çeşitlilik, hoşgörü ve müzakereye inanmayan Araplığın temsilcileri olmadığını vurguladı.

Lübnan Dışişleri Bakanı ayrıca; Arap dünyasının Kudüs ve Filistin’e karşı tutumunun küçük düşürücü olduğunu belirterek, “Arap dünyası susmasaydı, ABD Başkanı Trump, bu ülke büyükelçiliğini Kudüs’e taşımazdı” ifadesini kullandı.

Basil ayrıca, Suriye’ye ziyaretinin zamanında yapılacağını, Suriye ve Lübnan’ın direnişinin bölünmüşlük projesini boşa çıkardığını, terörle mücadelede Suriye’nin yanında yer aldıklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.