FilistinHaberlerOrtadoğu

Malezya Polisi Suikastta Yeni İpuçlarına Ulaştı ​

Geçen cumartesi günü Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da sabah namazına giderken uğradığı suikast sonucu şehit olan Filistinli bilim adamı Dr. Fadi El-Bataş cinayetiyle ilgili etraflı bir soruşturma sürdüren Malezya polisi, suikasttan önce ve sonra kullanılan araca ulaştıklarını belirtti.

Malezya polisi dün (26 Nisan Perşembe) yaptığı açıklamada, saldırganların cinayette kullandıkları motosikleti yakınlardaki bir göletin kenarında terk ettikten sonra Proton marka bir araçla bölgeden ayrıldıklarını ifade etti.

Polis açıklamasında, saldırganların kiraladıkları aracı Perşembe günü sabah iki civarında büyükelçiliklerin bulunduğu bölgeye yakın bir noktada bulduklarını kaydetti.

Polisin açıklamasına göre araç üç ay önce kiralanmış ve Malezyalı bir vatandaşın üzerine kayıtlı.

Diğer taraftan cinayetle ilgili olarak daha önce açıklama yapan Malezya Hükümeti Başkan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Ahmed Zahir Hamidi “Mühendis Dr. Fadi El-Bataş’a suikast yapanlar bir Ortadoğu ülkesine mensup yabancı ajanlardır” ifadesini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Hamidi yaptığı açıklamada “bu ülkenin dünyanın dört bir yanında casusları var. Bunların gizli görevi, başka ülkelerde çıkarları için eylem yapmaktır” derken İsrail rejiminin adını telaffuz etmedi ancak değerlendirmeler suikastın işgal rejimi tarafından işlendiğini gösteriyor.

İçişleri Bakanı açıklamasında ayrıca “cinayeti işleyenler Malezya’ya, Malezya devletiyle diplomatik ilişkisi olan ülkelerin pasaportlarıyla giriş yapmışlar. Bu durum ajanları takip etmeyi zorlaştırmaktadır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.