FilistinHaberlerOrtadoğu

Mescidi Aksa Hatibi: Han El-Ahmer Sakinlerinin Tehciri Etnik Temizliktir ​

Mescidi Aksa hatibi Şeyh İsmail Nevahida, Siyonist işgal rejiminin Han El-Ahmer’deki bedevi aşiretleri zorla yerlerinden çıkarmasının bir etnik temizlik olduğunu söyledi.

Bugün (13 Temmuz) Mescidi Aksa’da Cuma hutbesini irad eden Şeyh Nevahida, Han El-Ahmer bölgesinde yaşayan Filistinlilerin karşılaştıkları baskı, yıkım ve işgalcinin onları zorla yurtlarından çıkarma girişimlerinin bu rejimin Filistin halkına karşı sürdürdüğü etnik temizliğin bir halkası olduğunu ifade etti.

Bu bedevi aşiretlerin topraklarında ve meralarında kalma hakları olduğunu hatırlatan Nevahida, buradaki halkı ve onlarla dayanışmak için yanlarına gelenleri selamladıklarını, kendilerine; çocuk ve kadınlarına, yaşlı ve dayanışmacılarına yapılan saldırıları kınadıklarını kaydetti.

İşgalcinin uzak hedef olarak gördüğü Heykelin inşası için şu anda Mescidi Aksa’yı zaman ve mekân olarak ikiye bölmek istediğine dikkat çeken Şeyh Nevahida, fanatik Yahudi cemaatlerin sürekli Aksa’ya baskın yapmalarının ve Knesset üyelerinin burayı ziyaret etmelerine izin verilmesinin işgalcinin bu planlarına işaret ettiğini belirtti.

İslam ümmetinden Kudüs ve Mescidi Aksa’ya yönelik sorumluluklarını yerine getirmesini isteyen Şeyh Nevahida, aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakıp buradaki halkı maddi ve manevi olarak desteklemelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.