İslami Davet

Mısır ve İran ilişkilerini güçlendirmeli

30 Mayıs 2008 10:45

Mısır’ın tanınmış yazarı Muhammed Hasaneyn Heykel, İran İslam Cumhuriyeti ve Mısır arasında her alanda ilişkilerin kurulmasını istedi ve bu ilişkilerin iki ülke ve bölge halklarının çıkarına olduğunu söyledi.

Heykel, İran’ın uygarlık, kültür ve tarihiyle köklü bir ülke olduğunu ve bölgesinin en önemli ülkesi konumunda bulunduğunu ve İran ile ilişkilerin kurulmamasının Mısır’a zarar vereceğini ve düşmanların işine yarayacağını belirtti.

Heykel, İran barışçıl nükleer faaliyetlerine değinerek, bazı ülkelerin İran nükleer programıyla bölge ülkelerini korkutmaya çalıştığını oysa asıl Siyonist rejim İsrail’in nükleer silahlarıyla bölgede büyük bit tehlike ve tehdit olduğunu vurguladı.

Heykel, Lübnan’da yaşanan gelişmelerde bazı Arap ülkelerinin Suriye’yi köşeye sıkıştırmaya çalıştığının altını çizdi.

Heykel, Lübnan Hizbullah’ı Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ı överek, bu dini ve siyasi liderin mazlum olduğunu ve bir Lübnanlı olarak ülkesini savunmaya çalışmaktan başka bir şey yapmadığını, Hizbullah’ın İsrail karşısında direnişi ve mücadelesinin “Mukavemet” kelimesine büyük bir anlam yüklediğini ifade etti.

Mısır ve İran ilişkilerini güçlendirmeli Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık