Haberler

Chavez’in ABD büyükelçisini ülkeden kovması

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in, ABD’ye karşı Bolivya’ya destek vermek amacıyla, ABD’nin Caracas Büyükelçisi Patrick Duddy’yi sınır dışı etme ve Venezuela’nın Washington Büyükelçisini geri çağırma kararı verdiği konuşma. (11 Eylül 2008)

Konu ile ilgili 12 Eylül 2008 günü yayınladığımız haberin içeriği:

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’ye karşı Bolivya’ya destek vermek amacıyla, ABD’nin Caracas Büyükelçisi Patrick Duddy’yi sınır dışı etme ve Venezuela’nın Washington Büyükelçisini geri çağırma kararı aldığını açıkladı.

Başkent Caracas’ın 120 kilometre batısındaki Puerto Cabello’da 2 ay sonra yapılacak yerel seçimler için düzenlenen bir mitingde konuşan Chavez, “Şu andan itibaren Caracas’taki Yanki büyükelçisinin Venezuela’yı terk etmek için 72 saati vardır” dedi.

Venezuela’nın Washington Büyükelçisi Bernardo Alvarez’in de geri çağrıldığını ve “ABD’de yeni bir hükümet kurulduğunda geri dönebileceğini” ifade eden Chavez, bu kararları Bolivya’ya destek için aldığını belirtti.

“Burada, Bolivya’da yaptıklarını yapmaya çalışıyorlar” diye konuşan Chavez, “Cehenneme gidin, pis Yankiler” ifadesini kullandı. Chavez, konuşmasında, ABD’nin Venezuela hükümetine yönelik saldırgan tutumunu sürdürmesi halinde bu ülkeye ham petrol vermeyi de durduracaklarını söyledi.

Başa dön tuşu