Suriye

Cisreşşuğur Toplu Mezarları ve Cenaze Merasimleri

Suriye’nin İdlib iline bağlı Cisreşşuğur bölgesinde silahlı terör örgütlerinin yaptığı katliamlarda yaşamını yitiren 20 şehidin cenazesi Homs Askeri Hastanesinde düzenlenen resmi törenle Lazkiye Şehitler Mezarlığına defnedilmek üzere uğurlandılar.

Vatan bayrağına sarılı şehit naaşlarının omuzlarda taşındığı, veda ve şehit marşlarının çalındığı resmi törene katılanlar şehit naaşları üzerine serptikleri çiçeklerin yanı sıra slogan ve zılgıtlarıyla şehitlere sevgi ve saygılarını ifade ettiler.

Yapılan açıklamada Cisreşşuğur’da silahlı terör örgütlerinin yaptığı katliamlarda yaşamını yitiren toplam 52 şehidin cenazesinin Homs Askeri Hastanesine ulaştığını bu cenazelerden 20’sinin dün son yolculuklarına uğurlandığı 26’sının da yarın uğurlanacağı belirtildi.

Lazkiye’de Şehitler Mezarlığının yakınında toplanan şehit yakınları, evlatlarının yazdıkları destan ve vatanı kanlarının son damlasına kadar savunma kararlılıklarıyla gurur duyduklarını belirtti.

Şehit yakınları, evlatlarının bu boyuttaki tehlikeli bir komplonun vatan evlatlarının büyük fedakârlıklarını gerektirdiğine inandıklarını vurgulayarak evlatlarına karşı yapılan katliamın katillerin taşıdığı suç zihniyetini yansıttığını söyleyerek insani ve ahlaki tüm ilke ve yasaları göz ardı ederek cinayetlerini soğukkanlılıkla işlemek ve cesetleri parçalayabilmek için sahip oldukları fanatik düşünceyi de gösterdiğini vurguladı.

Cisreşşuğur katliamının kurbanı 20 şehit dün Lazkiye’deki Şehitler Mezarlığında vatan kimliklerini taşıyarak yeniden hayat buldular. Onlar vatan görevlerini yerine getirirken haksızca öldürüldüler. Savaş eşit olmadığı için ölme kararı aldılar. Hiç kimsenin onlar yaşarken vatanın heybetini sarsabileceğini sanmaması için ağaçlar gibi ayakta öldüler.

Homs Askeri Hastanesi ile Lazkiye Şehitler Mezarlığı arasındaki yolun üzerinde sıralanan vatan evlatları vatan uğruna canlarını feda eden şehitleri selamladı. Şehitler konvoyu geçtiği her köy ve kentte hak ettiği saygıyla karşılandı. Şehit konvoyu üzerine çiçekler ve pirinç tanecikleri gözyaşlarıyla atıldı.

Atılan sloganlarda şehitlere izlerinde yürüme sözü verilirken kanları ve hayallerinin boşa gitmeyeceği vurgulandı.

Suriye her şehit konvoyuyla birlikte gurur ve şanla dolarken her gün şehitliğin ve temiz kanların toprağı, kaderininse işbirlikçi ve kan tüccarlarına karşı savaşacak kahramanlar yetiştirmek olduğunu kanıtlıyor.

Başa dön tuşu