Suriye

Suriye ordusu halkın desteğiyle Lazkiye’den çekildi

Suriye İçişleri Bakanlığında Manevi Rehberlik Departmanı Müdürü Muhammed Hasan el-Ali; ordudan bir birlikle destekli asayişi koruma güçlerinin, Lazkiye’nin Güney Remil semtinde terör eylemleriyle vatandaşları dehşete düşüren silahlı terör gruplarına sınır koymasıyla görevini tamamladığını açıkladı.

El-Ali; görevini tamamlaması ve semtin normal yaşama aşamalı bir şekilde yeniden dönmeye başlaması ardından asayişi koruma güçlerine destek olan ordu birliğinin semtin dışına çıkmaya başladığını belirtti. Aynı zamanda semt sakinlerinin, silahlı terör gruplarının şiddet ve dehşet eylemleri neticesinde sarsılan günlük yaşamlarını yeniden yaşamaya başladıklarını ekledi.

Bu arada yetkili bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada asayişi koruma güçlerinin Lazkiye’nin Güney Remil bölgesinin cadde ve sokaklarında silahlı terör gruplarının döşediği barikat ve bariyerleri temizleme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etmişti.

Asayişi koruma güçlerinin bu çalışmaları sırasında silahlı terör grupları mensuplarından birçok kişiyi tutukladıklarını ve yollara döşenmiş birçok patlayıcıyı temizlediklerini belirten kaynak; bazı silahlı terör grupları mensuplarının Güney Remil bölgesinden çevredeki semtlere kaçarak etrafa ateş etmeleri ve dinamit patlatmaları sonucu birçok kişinin yaralandığını beyan etmişti.

Kaynak asayişi koruma güçlerinin, hem Güney Remil bölgesinde hem de çevre semtlerde silahlı terör grupları mensuplarını yakalayarak güvenlik ve huzuru sağlamaya yönelik çabalarının sürdüğünü söylemişti.

Bu arada Güney Remil ahalisi bugün, semtte silahlı terör gruplarının bölge sakinlerine karşı eylemlerini durdurmak ve güvenlik ile istikrarı yeniden ikame etmek için asayişi koruma güçlerinin müdahalesinin bir zorunluluk olduğunu vurguladılar.

Semt sakinlerinden Halit el-Şeyh, “Ahali, silahlı grupların vatandaşların güven içindeki hayatını tehdit eden eylemlerinden bıkmaya başlamıştı. İçinde bulunduğumuz koşullar günlük yaşamın doğal işleyişini zor durumda bırakıyordu” diyerek bununla birlikte özellikle kadın ve çocukların silahlı grupların yarattığı korku ve endişe ortamından olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Manav Ahmet el-Asta da, silahlı terör gruplarının birçok vatandaşın ekonomik durumunu olumsuz etkileyen faaliyetleri yüzünden, uzun süreden beri geçimini sağladığı işini icra edemediğini söyleyerek, semt ahalisinden çok sayıda vatandaşın, silahlıların, bölge ahalisini Suriye toplumunun ahlaki değerlerine ve geleneklerine aykırı şeyler yapmaya zorlayan eylemleri yüzünden göç ettiğini ifade etti.

Ev Hanımı Ayşe, “geçtiğimiz bu zamanda semt ahalisi, silahlıların korkunç eylemlerine tanık oldu. Ölümün etrafımızı her taraftan çevrelediğini hissediyorduk. Korku, etrafında ne olup bittiğini anlayamayan çocuklarımızı da sarmıştı.. Öyle etkilenmişlerdi ki, bizlere kalpleri dehşete düşüren sorular soruyorlardı” şeklinde konuştu.

Ayşe, bu zor dönemin atlatılmasını ve hayatın eskisi gibi normale dönmesini temenni ettiklerini belirtti.

Diğer taraftan 7 yaşındaki Safiye’nin sözleri, çocukların silahlı terör gruplarının yaydığı korkuya ve gerginliğe ne derece kapıldığını da yansıtıyor. Safiye: “Biz güven içinde yaşamak istiyoruz. Onlar bizden ne istiyor?” şeklinde konuştu.

Ebu Samer isimli vatandaş da, asayişi koruma güçlerinin güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla başlattığı müdahaleyle semt sakinlerinin rahatladığını vurgulayarak, istisnasız tüm bozguncuların tölerans tanınmadan her yerde aranması ve adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu