İslami Davet

Ruhani: Komşularla irtibatlar İran için önemlidir

28 Şubat 2017 21:58

Pakistan’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO= toplantısına katılmak üzere hareketinden önce Zahedan kentinde açıklamada bulunan Ruhani, İslamabad toplantısında üst düzey görüşmeler yapacağını belirtti.

Ruhani, yarın başlayacak toplantıda ECO’nin gelişmesi yollarının araştırılmasının yanısıra, ECO bölgesinde istikrar ve güvenliğin sağlanmasının da tartışılacağını söyledi.

ECO’nun İran için önemli bir örgüt olduğunu ifade eden Ruhani, İran’ın üye olduğu tek bölgesel örgütün ECO olduğunu ve örgütün Genel Sekreteryasının da Tahran’da olduğunu söyledi.

ECO’nun gelişmesi için İran ve diğer üyelerin omuzlarında ağır yük olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Komşularla ilişkiler İran için önemlidir ve ECO üyesi ülkelerin birçoğu İran’ın komşularıdır ve üye ülkeler arasında işbirliğinin gelişmesi bölgenin geleceği için önemlidir’’ dedi.

Bölgenin hassas şartları olduğunu vurgulayan Ruhani, ‘’Bölgede son yıllarda maalesef terörizm sorunu yaşanmakta ve bu oturumda ekonomik meselerin yanında güvenlik konuları da katılımcı liderlerle incelenecektir ve umarım tüm bölge ülkelerinin işbirliği ile bölgemize güvenlik ve istikrar geri gelir’’ dedi.

Ruhani bugün Sistan-Beluçistan İlinin merkezi Zahedan’a yaptrığı ziyarette bazı projelerin açılışını gerçekleştirdi.

Yukarı Çık