FilistinHaberlerOrtadoğu

Sabri ​Saydam: İşgal Rejimi Zindanlarında Üniversite Öğrencisi 340 Esir Var ​

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanı Sabri Saydam, bugün (11 Mart Pazar) yaptığı açıklamada, işgal rejimi zindanlarında Filistinli 340 üniversite öğrencisinin esir tutulduğunu bildirdi.

Bakan Saydam, bu bilgileri Filistin Kızılay Derneği binasında işgal güçlerinin eğitim kurumlarına yönelik ihlalleriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Filistinli bakan, Arap kılığına giren işgal ordusu özel kuvvetlerinin Çarşamba günü Birzeit Üniversitesi kampüsüne baskın düzenleyerek Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer El-Kisvani’yi gözaltına almasını kınadı.

El-Kisvani’nin gözaltına alınmasını “daha önce benzeri görüşmemiş bir arbede” olarak niteleyen Saydam, işgal güçlerinin üniversite kampüsüne gazeteci kılığında sızmalarının üniversiteye ve basına yönelik bir ihlal olduğunu söyledi.

Çarşamba günü gazeteci kimliğiyle Birzeit Üniversitesi’ne sızan ve havaya ateş açan işgal güçleri, Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer El-Kisvani’yi gözaltına aldı.

Bakan Saydam, “Gözaltı operasyonu sırasında üniversite kampüsü içerisinde işgal güçlerinin ateş açması  nedeniyle az kalsın katliam yaşayacaktık” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.