HaberlerİranOrtadoğu

Salihi: AB Suriye konusunda ayırımcı siyaseti uyguluyor

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, AB’nin girişimlerinin söyledikleriyle çelişki içinde olduğunu, şimdiye kadar Suriye konusunda ayırımcı politika izlediğini söyledi.

Ali Ekber Salihi dün akşam uluslar arası Suriye konferansı kapanış oturumu ardından düzenlediği basın toplantısında, Suriye muhaliflerine silah satışı yasağının kaldırılmasına işaretle bunun AB’nin söylemleri ile çelişkide olduğunu, onların her zaman Suriye konusunda ikili ve ayırımcı politika izlediğini söyledi.

Salihi batının medya gücünden yararlanırken, güç mantığını izlediklerini ve bu yüzden dünya kamuoyunu dikkate almadan istediklerini yapma cesaretinde bulunduklarını belirtti.

Amerikalı senatör Mc. Cain’in Suriye’de silahlı muhaliflerle görüşmesine değinen dışişleri bakanı Salihi, bir senatörün hiçbir izin almadan başka bir ülkenin topraklarına girmesinin tüm uluslar arası konvansiyon ve hukuka aykırı olduğunu ifade ederek, bu hareketi kınadıklarını, bu hareketle Amerika yönetimi zorbalığının gözler önüne serildiğini zira istedikleri her şeyi zorla dayatmaya çalıştıklarının görüldüğünü belirtti.

Rusya ve Amerika’nın Suriye konusunda vardıkları anlaşmaya da değinen İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, özellikle Amerika’nın şimdiye kadar bu konuda şaşkınlık içinde olduğunu, fakat görünüşe göre artık Suriye krizinin diyalog yolu ile çözüleceği sonucuna vardıklarının anlaşıldığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.