HaberlerİranOrtadoğu

Silahlarımızın %95’i yerli üretimdir

İran İslam İnkılabı Muhafızları Ordusu Genel Komutanı: “Düşmanın bize uyguladığı yaptırımların neticesi, güvenlik ve savunma alanında kendi imkanlarımızla yenilikler yaratmak oldu” .

Tümgeneral Muhammed Ali Caferi bugün sabah, Veramin kenti Şehitlerinin anılması merasiminde yaptığı konuşmada, “İslam İnkılabının zaferi üzerinden geçen 30 yıllık bir zamanın ardından bugün, rahmetli İmam Humeyni’nin hedef ve ideallerinin gerçekleşmesi ve hakiki İslam’ın İslam İnkılabı kalıbında, dünya çapında yayılması konularında büyük ilerlemelerin kaydedildiğine şahit olmaktayız” dedi.

İslam İnkılabının kazanç ve başarılarını sıralayabilmek için en iyi yolun bugünkü İran’ı geçmişlerde kalan İran ile kıyaslamak olduğunun altını çizen Tümgeneral Caferi bu hususta, “İslam İnkılabının siyasi boyutta kazandığı en büyük başarılarından biri, bugünkü tam bağımsızlığıdır. Halbuki eski saltanat döneminde batlı devletler bu ülkeyle uşak muamelesi yapıyor ve İran sömürücü ülkelerin yağma merkezlerinden birine dönüşmüştü.

Tümgeneral Caferi daha sonra, ekonomi alanında elde edilen başarıları hatırlatarak, “Eski Şahlık döneminde tüm ihtiyaçlarımız dışarıdan ithal yoluyla karşılanıyordu. Yani ekonomide tamamen dışa bağımlıydık. Yabancı ülkeler bize yaptıkları ihracatı durdurma kararı aldıkları zaman, elimizden hiçbir şey gelmiyordu. Fakat bugünkü İran kendi imkanlarına dayanarak güçlenen ve batılı ülkelerin ürünlerine ihtiyaç duymayan bir ülke haline gelmiştir” dedi.

İslami İran’ın güvenlik açısından da, bölgenin en güvenlikli ülkesi olduğu ve İran’da güvenlik düzeyinin yüzde yüz sınırına ulaştığının altını çizen Tümgeneral Caferi bu konuda, “Bu başarı da, İran halkının İnkılabın ilk döneminde huzursuzluklara karşı verdiği mücadele ve ayrıca ülkemize dayatılan 8 yıllık savaş neticesinde elde edilmiştir” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.