FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist İsrailli Bakan ve Onlarca Yahudi Yerleşimci Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi ​

Fanatik Yahudi yerleşimcilerden oluşan gruplar bu sabah (8 Temmuz Pazar) İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde El-Mağaribe Kapısı’ndan geçerek Mescid-i Aksa’ya girdi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre onlarca Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlerken işgal güçleri de aldığı güvenlik önlemleriyle Mescid-i Aksa’yı adeta askeri karargaha dönüştürdü.

İşgal güçlerinin baskın boyunca Yahudi yerleşimcilere Mescid-i Aksa’nın avlusunda eşlik ettiği bildirildi.

İşgal hükümeti başkanı Binyamin Netanyahu, iki buçuk yıl aradan sonra işgal rejimi parlamentosu Knesset üyelerinin Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermişti. Ariel, kararın ardından Mescid-i Aksa’ya giren ilk İsrailli bakan oldu.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.