Haberler

Siyonist katillerin şehit ettiği Ebu Akile için Ramallah’ta cenaze töreni düzenlendi

İsrail işgal güçlerinin dün sabah Batı Şeria’nın kuzey kesiminde yer alan Cenin Mülteci Kampı’na düzenledikleri baskında, işgalciler tarafından kasten öldürülen, El-Cezire televizyon kanalı muhabiri Şirin Ebu Akile için bugün Filistin Özerk Yönetimi’nin merkezi durumundaki Ramallah şehrinde büyük bir kalabalığın katılımı ile resmi cenaze töreni düzenlendi.

Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas burada yaptığı konuşmada Ebu Akile’nin öldürülmesinden tamamen İsrail yönetiminin sorumlu olduğunu vurgulayarak; “İsrail yönetimi ile ortak soruşturmayı kesinlikle reddediyoruz. Çünkü cinayetin faili odur ve biz hiçbir şekilde ona güvenmiyoruz. Biz suçluların yargılanması için doğrudan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuracağız.” dedi.
Ramallah’ta Hükümet Meydanı’nda (El-Mukata’a) düzenlenen törenden sonra Ebu Akile’nin cenazesini taşıyan askeri araç, cenazenin defnedileceği Kudüs’e doğru harekete geçti. Kudüs’te yarın ikindi vakti El-Halil Kapısı’ndaki Rum Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenecek törenden sonra, Ebu Akile’nin anne ve babasının da gömülü olduğu mezarlıkta defnedileceği belirtildi.
Bu arada işgal güçlerinin işlediği bu vahşi cinayete yönelik tepkilerin ve kınamalar devam ediyor. Cinayete tepki amaçlı açıklamalar yapan sivil toplum kuruluşları, uluslararası kurumların yöneticileri ve devlet yetkilileri işgal rejiminin bu cinayetinin mutlaka sorgulanması gerektiğini vurguladılar.

Bugün ayrıca Ürdün’ün başkenti Amman’da işgal rejimi İsrail’in büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteride, işgal askerlerinin gazeteci Abu Akile’yi şehit etmesi kınandı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2022 (4) içerik yüklenmiştir.