FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist Yerleşimciler Beyta Beldesinde Yeni Bir Yerleşke İnşa Etmeye Başladı ​

Fanatik Yahudi yerleşimciler Nablus kentinin güney doğusundaki Beyta beldesi arazileri üzerinde yeni bir yerleşke inşası için çalışmalara başladı.

Filistin tv muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler son günlerde beldenin güneyinde yer alan ve sanayi bölgesine bakan Subeyh Dağı’nın tepesine on karavan yerleştirdi.

Beyta Belediye Başkanı Fuad Meali, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu bölgenin daha önce işgal ordusu tarafından askeri alan olarak kullanıldığını ve şimdi de Yahudi yerleşkesi alanına dönüştürüldüğünü söyledi.

Meali, Yahudi yerleşimcilerin “Beitar” adını verdikleri yeni yerleşke alanının Zatera kontrol noktasından sadece bir kilometre uzaklıkta olduğunu, söz konusu bölgeye işgal yönetimi tarafından elektrik ve su verildiğini bildirdi.

Beyta beldesi sakinlerinin belde toprakları üzerinde yeni inşa edilecek Yahudi yerleşkesinin tarım arazilerine doğru genişlemesinden ve Yahudi yerleşimcilerle çatışmaların yaşanmasından endişe duyduğu kaydedildi.

Nablus’a bağlı Beyta beldesinin Batı Yaka’da Yahudi yerleşimi tarafından daha önce arazileri gasp edilmeyen nadir beldelerden biri olduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.