FilistinHaberlerOrtadoğu

Siyonist Yerleşimciler Beytlahim’in Güneyinde 350 Üzüm Ağacını Kesti ​

Siyonist yerleşimciler bu sabah (5 Temmuz Perşembe) Beytlahim’in güneyindeki El-Hıdır beldesinde Filistinlilere ait meyveli yüzlerce üzüm ağacını kesti.

Beytlahim’deki Irkçı Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşimiyle Mücadele Heyeti temsilcisi Hasan Bericiyye, Yahudi yerleşimcilerin elektrikli testere vasıtasıyla 350 üzüm ağacını kestiğini açıkladı.

Bericiyye, El-Hıdır beldesinin “Sağratu Hamed” bölgesinde ekili üzüm ağaçlarının İslam Cabir isimli Filistinli çiftçiye ait olduğunu söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan Bericiyye, Beytlahim ve El-Halil’de üzüm hasadı mevsiminin gelmesiyle birlikte Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının arttığına dikkat çekti.

Filistinli aktivist, Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının planlı ve sistematik olduğunu, özellikle üzüm hasadı mevsiminde Filistinli çiftçilere mümkün olan en büyük zararı vermeyi hedeflediğini belirtti.

Batı Yaka’nın güneyinde, özellikle de Beytlahim’in güneyindeki El-Hıdır beldesinde ve El-Halil vilayetinde yoğun bir şekilde üzüm tarımı yapılıyor.

Üzüm tarımı Filistin topraklarında yapılan tarımın toplamının yüzde 12’sini teşkil ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (25) içerik yüklenmiştir.