FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzman Hukukçu: Miting ve Yürüyüş Yasağı Getiren Genelge Anayasaya Göre Suç ​

Uzman hukukçu Isam Abidin, Filistin Yönetimi Başkanı’nın Vilayet İşleri Müsteşarı’nın miting ve yürüyüşleri yasaklamak için yayınladığı genelgenin barışçıl toplantı ve gösteri hakkının ihlali olduğunu söyledi.

Barışçıl toplantı ve gösteri hakkının en temel insan haklarından biri olduğuna dikkat çeken Abidin, Filistin Anayasası’nın 26’ncı maddesinin bu hakkı garanti altına aldığını hatırlattı.

Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ın Vilayet İşleri Müsteşarı’nın bayram şartlarını göz önüne alarak Batı Yaka’da miting ve yürüyüş yapılmasını yasaklayan bir genelge yayınladığını duyurmuştu.

Abidin, Batı Yaka’da miting ve yürüyüşleri yasaklayan genelgenin uluslararası hukuka ve anlaşmalara da aykırı olduğunu kaydetti.

Genelgenin anayasanın 32’nci maddesine göre suç teşkil ettiğini söyleyen Abidin, söz konusu suçun zaman aşımına da uğramayacağını ve suçluların yargılanması gerektiğini ifade etti.

Abidin, barışçıl gösterilere sızarak göstericileri provoke edecek sloganlar atılmasını emredenlerin de bu suça ortak olduklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.