FilistinHaberlerOrtadoğu

Yahudi Yerleşimciler Nablus’ta Filistinli Çocukları Kovaladı ​ ​

Batı Yaka’nın kuzeyindeki Nablus kentinin güneyinde Filistinlilerden gasp edilen topraklar üzerinde kurulu Shilo Yahudi Yerleşkesi’nin güvenlik görevlilerinin dün (6Mayıs Pazar) öğleden sonra Karyut köyü sakini çocukların peşine düştüğü bildirildi.

Filistin tv muhabirinin görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, işgal güçlerinin himayesinde hareket eden Shilo Yahudi Yerleşkesi güvenlik görevlileri, yerleşkeye yaklaştıkları gerekçesiyle Karyut köyü sakini çocukları kovaladı.

İşgal güçlerinin daha sonra Karyut beldesine baskın düzenlediği ve Mücahid Ahmed Musa isimli genci çocukları teslim etmediği ve isimlerini vermediği gerekçesiyle gözaltına aldığı öğrenildi.

İşgal güçleri himayesinde hareket eden Yahudi yerleşimciler Batı Yaka’da Filistinlilere, evlerine ve işyerlerine saldırıyor, araçlarını ve tarım arazilerini tahrip ediyor.

Yahudi yerleşimciler dün ayrıca Selfit’in batısındaki Kefer Ed-Diyk’in batısında yer alan Hılletu’l-Mazhar bölgesinde kepçe ve buldozerlerle Filistinlilere ait arazilerde tesviye çalışması yaptı.

Filistinli çiftçi Eşref Ed-Diyk, Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine yaptığı açıklamada, onlarca dönüm genişliğindeki arazide bir süredir tesviye çalışması yapıldığını söyledi.

Filistinli araştırmacı Halid Meali ise Kefer Ed-Diyk’in batısındaki arazi tesviyelerinin bölgedeki Yahudi yerleşkelerini genişletmek için yapıldığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.