AvrupaHaberler

Yunanistan’da vergi kaçakçılığı artıyor

Yunanistan’da bir haftada yapılan kontrollerde şirket ve şahıslardan oluşan 5 bin 264 vergi mükellefinden 1089’unun vergi kaçırdığı tesbit edildi. Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Yunan Maliye Bakanlığı çalışanlarından biri vergi kaçakçılığının eskisinden daha da fazla olduğunu belirtti.

27 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasında yapılan kontrollerde dikkat çeken vak’alara rastlandı. Örneğin emekli bir vatandaş arazi satışlarından elde ettiği 1,8 milyon Avroyu vergi dairesine bildirmedi. Diğer bir kişinin ise işsizlik maaşı aldığı halde bir yılda banka hesabına 937 bin Avro yatırdığı belirlendi. Almanya’da yayınlanan ‘Focus’ dergisinin internet yayınında bunlara benzer birkaç vak’a hakkında daha bilgi verildi.

Rodos adasında ise Maritsa isimli bir köyde festival pazarında vergi kontrolü yapmak isteyen memurlar tehdit edilerek köyden kovuldu. Memurlar polis yardımıyla köyden kaçabildiler. Yunanistan’da vergi memurlarının ‘maymun kasası’ adını verdikleri manipule edilmiş yazar kasalar kullanılarak vergi kaçırılıyor. Normal fiş yazan bu kasalar aslında gerçek kayıt yapmıyor. Gün boyu bazan asıl kasalar devreye sokularak asgari satış yapıldığını göstermek için gerçek fiş veriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.