15 MünacaatArapça Türkçe Görüntülü DualarEhl-i Beyt'ten DualarGörüntülü Dualarİmam Zeynelâbidin'den Dualar

Allah’a İtaat Edenlerin Duası Türkçe Altyazılı

Allah’a İtaat Edenlerin Duası Hakkında:

Bu Münacat İmam Zeynulabidin (A.S)’ın Hamse Aşere Diye Meşhur Olan Münacatlarındandır.
Allame Meclisî “Biharu’l-Envar”da şöyle kaydetmiştir: Ben bu münacatların ashabımızdan bazılarının kitaplarında rivayet edildiğini gördüm.

Okuyan: Ebuzer Helvaci

Hamse Aşere münacatı (Arapça: المناجاة الخمسة عشر), İmam Zeynel Abidin’den (a.s) nakledilen on beş duadan oluşan bir dua mecmuasıdır. Bu dua “es-Sahifeti’s-Saniyetu’s-Seccadiye”, “Biharu’l Envar” ve “Mefatihu’l Cinan” kitaplarında nakledilmiştir.

İtaat edenlerin veya Mutiin münacatı (Arapça: مناجات المطیعین), İmam Zeynel Abidin’den (a.s) nakledilen on beş münacattan biridir. Diğer Münacatlara da sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kullukta bulunmak, ilahî vazifeleri yerine getirmek, şüpheden kurtulmak için Allah’tan başarı ihsan etmesini istemek duanın konularındandır. İmam Zeynel Abidin Efendimiz (a.s) bize azimli olmamızı ve ilahî peygamberlerle birlikte olmak için yüce makamları istememizi öğretmektedir.

Bu münacatların ana temasını ahlak ve irfan oluşturmaktadır. Bu dua mecmuası için çok sayıda şerhler yazılmıştır. Manevi olarak size etki edecek bu duayı her perşembe okumak çok faydalı oalcaktır.

Allah’a İtaat Edenlerin Duasının (Hamse Aşere) Türkçesi

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
Allah’ım; itaatini bize ilham eyle. Sana karşı günah işlemekten bizi uzaklaştır. Temennimiz olan rızvanına ulaşmayı bize kolaylaştır. Bizi cennetlerin ortasına al.

Şüphe bulutlarını gözlerimizin önünden dağıt. Kalplerimizden süphe, hicap ve perdelerini kaldır. Gönlümüzden batılı yok et. Batınımızda hakkı sabit kıl; zira süphe ve zanlar, fitneleri aşılarlar, iyilik ve ihsanın halisliğini bulandırırlar.

Allah’ım; bizi kurtuluş gemilerinde taşı. Tatlı münacatınla faydalandır. Sevginin havuzlarına sok. Sevgi ve kurbunun (yakınlığının) tadını bize tattır. Cihadımızı kendi yolunda, gayretimizi kendi itaatinde kıl ve seninle muamelede niyetlerimizi halis eyle. Şüphesiz biz Sendeniz ve Senin içiniz, Senden başka Sana bir vesilemiz yoktur.

Allah’ım; bizi seçkinlerden, iyilerden kıl. Bizi salih ve iyi kimselerden ve bağışlara doğru gidenlerden, hayırlara doğru koşanlardan, bakiyat-i salihat için amel edenlerden ve yüce derecelere doğru çaba harcayanlardan kıl.

Şüphesiz Sen her şeye kadir ve icabet etmeye layıksın. Kendi rahmetin hürmetine ey merhametlilerin en merhametlisi.

Allah’a İtaat Edenlerin Duasının(Hamse Aşere) Arapçası

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ
اَلّلهُمَّ اَلْهِمْنا طاعَتَكَ، وَجَنِّبْنا مَعْصِيَتَكَ، وَيَسِّرْ لَنا بُلُوغَ ما نَتَمَنّى مِنِ ابْتِغاءِ رِضْوانِكَ، وَاَحْلِلْنا بُحْبُوحَةَ جِنانِكَ، وَاقْشَعْ عَنْ بَصائِرِنا سَحابَ الإِرْتِيابِ، وَاكْشِفْ عَنْ قُلُوبِنا اَغْشِيَةَ الْمِرْيَةِ وَالْحِجابِ، وَاَزْهَقِ الْباطِلَ عَنْ ضَمائِرِنا، وَاَثْبِتِ الْحَقَّ في سَرائِرِنا، فَاِنَّ الشُّكُوكَ وَالظُّنُونَ لَواقِحُ الْفِتَنِ، وَمُكَدِّرَةٌ لِصَفْوِ الْمَنايِـحِ وَالْمِنَنِ

اَلّلهُمَّ احْمِلْنا في سُفُنِ نَجاتِكَ وَمَتِّعْنا بِلَذيذِ مُناجاتِكَ، وَاَوْرِدْنا حِياضَ حُبِّكَ، وَاَذِقْنا حَلاوَةَ وُدِّكَ وَقُرْبِكَ، وَاجْعَلْ جِهادَنا فيكَ، و هَمَّنا في طاعَتِكَ، وَاَخْلِصْ نِيّاتِنا في مُعامَلَتِكَ، فَاِنّا بِكَ وَلَكَ وَلا وَسيلَةَ لَنا اِلَيْكَ اِلاّ اَنْتَ

اِلهٰي اِجْعَلْني مِنَ الْمُصْطَفَيْنَ الأَخْيارِ، وَاَلْحِقْني بِالصّالِحينَ الأَبْرارِ، السّابِقينَ اِليَ الْمَكْرُماتِ الْمُسارِعينَ اِلَى الْخَيْراتِ، الْعامِلينَ لِلْباقِياتِ لصّالِحاتِ، السّاعينَ اِلى رَفيعِ الدَّرَجاتِ، اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْءٍ قَديرٌ، وَبِالإِجابَةِ جَديرٌ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ

İmam Zeynel Abidin’den (a.s) nakledilen bu dua, es-Sahifeti’s-Saniyeti’s-Seccadiye, Biharu’l-Envar ve Mefatihu’l-Cinan kitaplarında nakledilmiştir. Allame Meclisi (r.a), bu duanın Perşembe günü okunduğunu belirtmiştir.

Hangi Durumlarda Hamse Aşere Duasının Okunması Faydalı Görülmüştür?

 • Kullukta bulunmak ve ilahî vazifeleri yerine getirmek için Allah’tan başarı talebinde bulunmak;
 • Allah’tan kalpte olan şüphenin kaldırılması için talepte bulunmak;
 • Fitneye sebep olan zan ve şeklerin tanıtılması;
 • Kurtuluş gemisine binme ve ilahî rahmete ulaşma talebinde bulunmak;
 • Her kim kurtuluş gemisine biner ve ilahî rahmete ulaşırsa, mabutla münacat lezzetini tadar;
 • Büyük cihat diye adlandırılan Allah yolunda, nefisle cihat etmek ve kendini yetiştirmek için Allah’tan başarı ihsan etmesini istemek.
 • İnsanın kendisinden bir asalet ve bağımsızlığının olmadığı;
 • Allah’ın kendisine şafi ve vesile karar kılınması;
 • Allah’tan başka bağımsız hiçbir şafi ve vesilenin olmadığı: “Senden başka Sana bir vesilemiz yoktur.”
 • Dualarında yüce azim sahibi olmak ve en yüce makamları Allah’tan talep etmek;
 • Allah’tan salih ve iyi kimselerden ve bağışlara doğru gidenlerden, hayırlara doğru koşanlardan, bakiyat-i salihat için amel edenlerden ve yüce derecelere doğru çaba harcayanlardan karar kılmasını talep etmek.
Sitemizde yer alan diğer yazılı dualarımızı inceleyebilirsiniz. https://www.islamidavet.com/dualar/yazili-dualar/

Sitemizde yayınlanan dualardan hızlı haberdar olmak için Facebook Sayfamızı beğenebilirsiniz.

https://www.facebook.com/davetdua

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu