Ehl-i Beyt'ten DualarArapça Türkçe Görüntülü DualarGenel DualarGörüntülü DualarKur'an'dan Dualar

Nevruz Duası Türkçe Altyazılı İmam Cafer

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda Nevruz Duası ve nevruz hakkında bilgileri bulacaksınız.Aynı zamanda nevruz hakkında itirazları da kısa cevabıyla yazımızda bulacaksınız.

nevruz duasıNevruz Duası ve Anlamı

 

 

 

 

Nevruz Nedir. Nevruz Kutlamak Günah Mıdır?

Nevruz İran dilleri kökenli yeni gün anlamınadır ki miladi olarak 21 marta denk gelmektedir. Elbette ki olay bundan ibaret değil. Nevruz zamanı yaşanan tarihi olaylar sebebiyle nevruz gününün Asya kıt’asında yaygın olarak kutlanan bir gün olmasını sağlamıştır. Türkistan’dan itibaren Afganstan,İran,Irak, Anadolu hatta balkanlarda kutlanagelen nevruz, baharın gelişi ve arzın yeniden canlanışı olan 21 Mart ekinoks tarihidir. Gün yeniden uzamaya başlar bir nevi tüm canlılar bir bayram havasında canlanırlar.

Peki bu gün mecusi bayramı mıdır? Bir zaman bir çok alim nevruz mecusi bayramı deyip haram fetvası vermişlerdir. Bu soruya cevap vermeden önce bilmemiz gereken nevruz özünde günah şirk vb. özellikler içeren bir gün olmayıp geçmiş zamanlarda mecusilerin sembolü haline gelmesi sebebiyle yasaklanmıştır. Ancak günümüzde bahsedilern durumlar yoktur. Nevruz bayramını yanlış hareketler yapmadan (ateşten atlamak vs.) kutlamanın ne sakıncası veya haramlığı olabilir ki?

Bu hususta Bediüzzman(r.a) hzlerinin hayatından bir olay şöyle aktarılmaktadır.

“Üstad gezmeyi, bilhassa bahar ve yaz aylarında kırlarda dolaşmayı çok severdi. Mahlûkatla, mevcudatla baş başa kalıp derin derin tefekkür ederdi. İstanbul’da Nevruz günü kıra giderken bizi de yanında götürürdü. Kırda, ‘Bugün mahlûkatın bayramıdır.’ diye Nevruz’un önemini bize anlatmıştı. Kırda köpeklere ekmek parçası verip, ‘Bugün, bu Nevruz bayramından bu köpeğin bile bir hissesi vardır. Bahar mahlûkatın bayramıdır. Biz de onların bayramına iştirak edelim.’ demişti. Çok sevinçli bir hali vardı Nevruz günü…”

(Tanıyanların Dilinden, M. Alev.)

Baharda şükrü hatırlatan nevruz duası gibi imam zeynelabidin(r.a)’in şükredenlerin duası aşağıda paylaşılmıştır.
https://www.islamidavet.com/dualar/sukredenlerin-duasi-turkce-altyazili/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu