Görüntülü DualarRecep Ayı DuaTürkçe Görüntülü DualarÜç Aylar Dua

Regaib Kandilinde Yapılacak Dua

Değerli kardeşlerim Regaib kandilinde yapılacak dua videosunu ve Regaib gecesinin faziletlerini bu gecede yapılacak dua ve ibadetleri bulacaksınız.

Regaib Kandilinde Yapılacak Dua Regaib Gecesi İslamda Var Mıdır?

Regaip kandili hakkında bazı çevrelerin bidat veya uydurma gibi iddiaları mevcut. Hatta ibnul cevzi gibi kişiler delil olarak gösterilerek Regaib, Miraç hatta Mevlid kandili uydurma diyenlerin tek delili Rasulullah(s.a) ve Sahabe döneminde bunun yapılmamış olmasıdır. Ancak Kur’an’ı Kerim’de

“Andolsun Musa’yı: ‘Kavmini karanlıklardan nura çıkar ve onlara Allah’ın günlerini hatırlat’ diye ayetlerimizle göndermiştik. Şüphesiz bunda çokça sabreden ve şükreden herkes için gerçekten ayetler vardır.” (İbrahim 5) buyrulan Eyyamullah nedir? İlla Rasulullah(s.a)’ın bunu kutlaması mı gerekir. Kaldı ki o devirde anma kutlama tören yapma denen bir mefhumun bile olmadığını göz önünde bulundurursak Efendimizin(s.a) hayatı ile ilgili her hangi bir şeyi kutlamak günah yerine koyulmuş olmaz mı? Bedir, Uhud gazveleri Mekke’nin veya Hayber’in fetihleri gibi İslam için çok önemli günleri silip bir kenara atmanın İslam ile bir alakası var mıdır? Bilakis tarihin önemli günlerini unutturma çabası olmayan bir insan neden bunların peşine düşüp insanların Allah’a yöneldiği hayırlara vesile olan kandil gecelerinden insanları uzaklaştırsın ki? Hele günah ve bidat diyerek! Kaldı ki Peygamber Efendimizin(s.a) :

Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi. (İbn-i Asâkir) 

buyurmuş iken ve Recep Ayının Fazileti Kuran’la sabit iken (Tevbe, 9/36) hangi vicdan sahibi bu geceye uydurma, bidat, hatta haram der?

Regaib Kandilinde Yapılacak Dua ve İbadetler

Elbette bu gün oruçlu geçirmek çok faziletli olup daha farklı olarak

  • Kur’an okunur
  • Salavat çekilir
  • Tövbe İstiğfar edilir
  • Tesbih namazı kılınır
  • Tefekkür edilir
  • Kaza namazı varsa kılınır
  • Veya kafile namaz kılınır ise gecenin feyzinden elbette daha çok faydalanılmış olunacaktır.

Dua olarak da çokça

“Ya mukallibel kulub sebbit kulıbena ala dinik” duası okunabilir

“Ey kalpleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl”

Ayrıca tövbe ile ilgili şu dua çokça faydalı olacaktır.

https://www.islamidavet.com/dualar/sahife-i-seccadiye-16-gunahlarinin-bagislanmasi-veaffedilmek-icin-dua-turkce-altyazili/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu