Mecmuatul AhzabPeygamberimizden DualarPeygamberimizden Yazılı DualarYazılı Dualar

Tesbih Duası

Resulullah Efendimiz, İmam-ı Ali’ye soruyor:

Sizi, ömrünüzün uzun olması sevindirir mi?

Sizi, rızkınızın bol olması sevindirir mi?

Sizi, sohbette kalmanız sevindirir mi?

Sizi, düşmanlarınıza galip gelmeniz sevindirir mi?

Sizi, sui hatimeden kurtulmak (son nefeste imanla gitmek) memnun eder mi? Elbette eder. Öyle ise akşam ve sabah şu duayı üç defa okuyunuz:

tesbih01

“Subhanallahi mil’el mizan ve muntehe’l-ilmi ve mebleği’r-riza

ve zineti’l-arş”

Manası: Mizanın dolusu kadar, ilmin sonu kadar, Allah’ın razı olacağı kadar ve arşın ağırlığı kadar, Allah’ ı tesbih ederim. Bir başkası;

tesbih02

“Allahumme inni es’elukes-sihhate vel-afiyete vel-emanete ve husnelhulki

verridae bilkaderi birahmetike ya Erhamerrahimin”

Manası: Ya Rabbi, Sen’den, sıhhat ve afiyet ve emanete hıyanet etmemek ve güzel ahlak ve kaderden razı olmak istiyorum. Ey merhamet sahiplerinin en merhametlisi! Merhametin hakkı için, bunları bana ver! Hz. Ali, Rasulullah (sav)’ın şöyle dediğini rivayet eder:

-“Allah her gün nefsini medh u sena ederek şöyle buyurur: Muhakkak ben âlemlerin Rabbi olan Allah’ım. Muhakkak Allah benim. Benden başka ilah yoktur. Hayy (diri) ve kayyum benim. Muhakkak Allah benim, benden başka ilah yoktur. En büyük ve en yüce benim. Muhakkak Allah benim. Benden başka ilah yoktur. Ben doğurmadım ve doğrulmadım. Muhakkak Allah benim, Benden başka ilah yoktur. Affedici ve f bağışlayıcıyım. Muhakkak Allah benim, Benden başka ilah yoktur. Her şeyin başlatıcısı Benim ve her şey Bana dönecektir. Aziz (galib), Hakim  (hikmet sahibi), Rahman, Rahim ve ceza gününün sahibi, hayır ve şerrin yaratıcısı, cennet ve cehennemi yoktan var eden, Vahid, Ehad, Ferd ve Samed benim. Görünür ve görünmez durumları bilen benim. Melik (saltanatı devamlı olan), Kuddus (her türlü noksanlıktan uzak olan), Selam, Muheymin ve Mu’min (her şeyi gözetip koruyan), Aziz (her şeye galib gelen), Cebbar (kullarının halini ve ihtiyaçlarını düzelten), Mutekebbir (azamet sahibi), Halık (yaratıcı), Kebir, Muteall (yüce), Muktedir (her şeye güç yetiren), Kahhar (kahredici), Halim ve Kerim benim. Sena ve mecde (hamd ve şükre) layık olan benim. Sırrı ve sırdan daha gizli olanı bilirim. Kadir ve Rezzak Benim. Bütün yaratıkların üstünde bulunan Benim” “Söylediğimiz şekilde ‘ancak benim’ mealindeki cümlelerin öncesinde ‘Benden başka ilah yoktur’ cümlesi zikredilmiştir. Bu bakımdan kim bu isimlerle Allah’ı çağırırsa, o şöyle desin: ‘Muhakkak Sensin Allah! Sen’den başka ilah yoktur, şöyle ve şöyle … (Yani duada Allah konuşuyor gibi tabirler kullanılmıştır. Ancak o duayı okuyan bir kimse aynı tabirleri değil  de Allah-u Teala’ ya hitap eder bir şekilde duayı okumalıdır) Bu kelimelerle Allah’ı çağıran bir kimse ibadet edip secdeye devam edenler defterine yazılır. Öyle ibadet edenler de, yarın mahşerde Muhammed, İbrahim, Musa, İsa ve diğer Peygamberler ile celili evde komşuluk yapacaktır;

Onlara, yer ve göklerde Allah’a ibadet edenlerin sevabı kadar sevap yazılacaktır. Allah Hz. Muhammed (sav)’in ve seçkin her kulunun üzerine salat ve selam eylesin!”

(Mecmuatul Ahzab Muhtasarı,84)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu