GenelHaberler

175000 Malili komşu ülkelerde yaşamaya çalışıyor

Fransa’nın yürüttüğü Mali operasyonu sebebiyle evlerinden olup Moritanya’ya yerleşen Maliler, kaçtıkları kamplarda çok zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Mali’den korku içinde kaçan 175 bin kişi komşu ülkerde ümit arıyor. Ülkedeki en az iki milyon kişiyse açlık sınırında yaşıyor.

Savaşın devam ettiği Mali’de halk çok zor şartlarda hayatını sürdürmeye çalışıyor. Önce etnik gerilim, daha sonra da Fransa’nın müdahalesiyle Malililer’in hayatı tamamen değişti. Gerilim nedeniyle 175 bin kişi ülkeyi terk etti.

Kaçanların 75 bini Moritanya’da kurulan mülteci kamplarına sığındı. Fakat kamplardaki durum da endişe verici seviyede.

Sınır Tanımayan Doktorlar Teşkilatı’na göre, Moritanya’ya kaçan Malililer en basit ihtiyaçları olan gıda, barınma ve temiz suya bile erişemiyorlar.

Sınır Tanımayan Doktorlar Teşkilatı’nın yayımladığı rapora göre, çöl sıcaklarında her 100 kişiye günde sadece 11 litre su verilebiliyor. Kampta üç bin kişiye sadece bir tuvalet düşüyor. Yetersiz beslenme nedeniyle hastalanan çocukların sayısının haftada 42′den 106′ya yükseldiği kampta, ortalama her gün iki çocuk hayatını kaybediyor.

Mali’de kalanların durumu da endişe veriyor. 300 bin kişinin ülke içinde yer değiştirdiği tahmin ediliyor. Ülkenin özellikle kuzeyinde gıda sıkıntısının giderek arttığı belirtiliyor. İki milyon kişinin açlık sınırında yaşadığı tahmin ediliyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu