FilistinGenelHaberler

96 İsrail askeri’ni güvenle İsrail’e teslim eden Mahmud Abbas kimin temsilcisi?

96 İsrail askeri’ni güvenle İsrail’e teslim eden Mahmud Abbas kimin temsilcisi? Ölü Deniz’in Ürdün yakasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’na katılan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, dün akşam (26 Mayıs Pazar) İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile bir araya geldi.

Filistin Yönetimi kaynaklarına göre, Şimon Peres ve Mahmud Abbas görüşmede son gelişmeleri ve barış müzakerelerinin yeniden diriltilmesi konusunu ele aldı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, forum faaliyetleri kapsamında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, İsrail’e Batı Yaka güvenlik birimlerinin ve Fetih Hareketi’nin esir takasında kullanılmak üzere İsrail askeri kaçırma yoluna başvurmayacağı sözü verdi.

Abbas, İsrail’in yaklaşık 4500 esiri serbest bırakmayı reddetmesinin sebebini sorgularken “Başka bir Şalit daha kaçırmamızı mı istiyorsunuz?” diye sorduktan sonra “Fakat bu bizim kültürümüzde yok” dedi. Abbas, Filistin güvenlik güçlerinin geçen yıl “yolunu kaybetmiş” 96 İsrail askeri bulduğunu ve hepsini güvenli bir biçimde İsrail ordusuna iade ettiğini söyledi.

Bu arada, Ölü Deniz’de düzenlenen Davos Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in konuşmasını takip etmek üzere salona yirmiden fazla İsrailli gazetecinin girmesi üzerine Ürdünlü ve Arap bazı gazetecilerin salonu terk ettiği bildirildi.

Başa dön tuşu