GenelHaberlerİranİran Bilimsel Gelişmeleri

ABD’nin casus uçakla çektiği görüntüleri İran yayınladı

İran 2011 yılında indirdikten sonra ele geçirdiği ABD insansız hava aracı “RQ-170 Sentinel”in çektiği görüntüleri ilk kez yayınladı. Görüntüler, Kahdahar’daki ABD askeri üssünden.

İran tarafından yayınlanan ABD insansız hava aracı “RQ-170 Sentinel”in çektiği görüntüler ise Afganistan’ın Kandahar eyaletindeki ABD askeri üssü. “RQ-170 Sentinel”in Kandahar’daki üste inişe geçtiği sırada alt kısmında bulunan kamera tarafından çekilen görüntülerde, ABD askeri üssü ve çevresi görülüyor.

İran’ın açıklamasına göre, ABD insansız hava aracı “RQ-170 Sentinel”de ele geçirilen görüntü ve verilerde, söz konusu insansız hava aracının başta Pakistan olmak üzere Afganistan’a komşu ülkelere birçok seferler düzenlediği görülüyor.

İran sınırından 420 kilometre uzaklıktaki Afganistan’ın Kandahar eyaletindeki ABD askeri üssü, halka yapılan insansız hava saldırılarında kullanılıyor. ABD ile Pakistan’ın arasının açılmasına neden olan saldırıların büyük bu kısmı Kandahar’daki askeri üsten gerçekleştiriliyor.

Tahran’ın 4 Aralık 2011′de İran ordusuna bağlı Elektronik Savaş Birimi tarafından indirdiği “RQ-170 Sentinel”in görüntüleri daha önce basına gösterilmişti. İran söz konusu insansız hava aracını Afganistan sınırına 225 kilometre uzaklıktaki Kaşmer kenti üzerinde indirildiğini belirtmişti.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu