Suriye

Dünya basını Hama kentini ziyaret ediyor

Aralarında Amerikalı ve Fransızların da bulunduğu 37 Arap ve yabancı medya organını temsil eden 72 gazeteci ve muhabirden oluşan bir heyet dün, Hama’daki gerçekleri, organize sabotaj eylemleri ve silahlı terör örgütlerinin asayiş güçleri, siviller ve kamu kurumlarına verdiği zararın hacmini görmek için kenti ziyaret etti.

Hama kentini dolaşan basın heyeti, özel mülklere yönelik sabotaj ve kundaklama eylemlerinin izlerini görüntülerken sabote edilen ve çalınan Hamidiye, el-Mahatta ve el-Hadir gibi kamu mülklerinin fotoğrafını çekti.

Bununla birlikte gazeteci ve muhabirler, silahlı terör örgütlerinin göç ettirdiği ve evlerine dönen vatandaşlar başta olmak üzer kent sakinleriyle röportajlar yaparak gerçekleştirilen vahşi katliamlar ve tacizleri ayrıntılarıyla dinledi.

Çin Haber Ajansı Xinhua Şam Temsilcilik Ofisi Müdürü Shen Gong Xi, dün Enformasyon Bakanlığının Hama iline organize ettiği ziyaret sırasında tanık oldukları görüntülerin silahlı terör örgütlerinin varlığını kanıtladığını, emniyet merkezlerinin kundaklanmasının ise, sabotajcıların insanlık dışı suçlar işlediklerinin işareti olduğunu söyledi.

Kentteki bozgunculuğun boyutunu yollarda kurulan bariyerler ve kentin bölünmesinin çok iyi gösterdiğine işaret eden Çinli gazeteci, Suriye ordusunun kentte istikrar ve güvenliğin yeniden sağlanmasında önemli bir rol oynadığının net şekilde görüldüğünü ifade etti.

El-Alem kanalının muhabiri Hüseyin Murtada ise, Hama’da tanık oldukları görüntünün bazı medya organlarının yansıtmaya çalıştığı görüntüden çok farklı olduğunu belirterek silahlı terör örgütlerinin gerçekleştirdiği sabotaj, yol kesme ve kamu mallarına zarar verme gibi eylemlere değindi.

Bir kısım medya kanallarının yayınladığı gibi Hama ilinde ağır silahlarla yapılmış bir askeri saldırının izine rastlamadıklarını bildiren Murtada, medya kanallarını bombalandığını iddia ettiği Bilal el-Habeşi Camisinin hiçbir saldırıya maruz kalmadığını, camide bir tek kurşun izin rastlamadıklarını dile getirdi.

El-Alem kanalı muhabiri, tüm bunları gözleriyle gördüklerine, bunun da bazı kanalların gerçekleri çarpıtmak amacıyla basın dezenformasyonu yaptıklarının en büyük kanıtı olduğuna dikkat çekti.

Diğer yandan Türkiye’nin TRT el-Türkiye muhabiri Musa Özuğurlu, “Hama’da pek çok kamu kurumuna yönelik sabotaj ve kundaklama eylemine tanık olduk. Bu bazı kanalların iddialarını da çürütüyor” diyerek ziyaret ettikleri bölgelerde Suriye ordusunun saldırı izlerine rastlamadıklarını beyan etti.

Özuğurlu, kente geri dönen Hamalı vatandaşlarla görüşmeler yaptığını ve bu vatandaşların ordunun kentte istikrarı sağlaması ve silahlılardan temizlemesi ardından kendilerini güvende hissettiklerini ifade ettiklerinin altını çizdi.

İran televizyonu muhabiri İsam el-Hilali, tanık oldukları görüntülerin, bu olayların insanlığı ve vicdanı olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinin kanıtı olduğuna dikkat çekti.

El-Hilali, “olup bitenler Suriye’ye karşı bir komplonun bulunduğunu kanıtlıyor. Fakat Suriye halkı bilinciyle bu komployu açığa çıkardığı gibi başarısızlığa uğratma gücüne de sahip” diye konuştu.

Bu arada basın heyetine katılan gazetecilerin bir kısmı, kendilerine ili ziyaret etme ve gerçekleri görme fırsatı veren ilgili makamlar ve Enformasyon Bakanlığına teşekkür ederek temsil ettikleri medya kanallarına tanık oldukları sabotaj eylemlerini görüntülerle aktaracaklarını belirtti.

Öte yanda Hama Valisi Enes Abdülrezzak el-Naim, silahlı terör örgütlerinin katliamları ve korkutma eylemleri sonucu göç eden vatandaşların dönüşüyle birlikte ilin doğal yaşamına aşamalı olarak dönmeye başladığını bildirdi.

El-Naim, Hama’yı ziyaret eden Arap ve yabancı gazeteci ve muhabirlere verdiği demeçte, ilin iki gün içinde normal yaşantısına döneceğini söyleyerek tüm gıda maddelerinin temin edildiğini ve fırınların işini sürdürdüğünü beyan etti.

Silahlıların kurduğu bariyerlerin kaldırılması yönünde çalışmaların sürdürüldüğünü, çaba ve zaman gerektiren zor bir aşama yaşandığını ifade etti.

Depolama ve Pazarlama Kurumundan Mühendis Antonyos Ziyade, kurumun üç gün önce ordunun ilde güvenliği yeniden sağlaması ardından, tüketim maddelerininn satışına başladığını bildirerek kuruma bağlı 8 satış merkezinden 5′inin silahlı gruplar tarafından çalındığına dikkat çekti.

Başa dön tuşu