Haberler

Filistin halkı Kefer Kâsım katliamının 55.yıldönümünü andı

Kefer Kâsım kasabası halkı ile 1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarındaki Filistinliler yaptıkları gösteri ve yürüyüşlerle, 55 sene önce köyde yaşanan etnik temizliği ve işgal terörünü lanetledi.

Siyonist işgal rejimini ve Filistin halkına karşı sürdürdüğü cinayet ve katliamları lanetlemek için dün (28 Ekim Cuma) kasabada bir araya gelen Filistinliler, birlikte anıt mezara oradan da şehitlerin defnedildiği mezarlığa doğru yürüdü.

İsrail, Fransa ve İngiltere’nin işbirliği yaparak Mısır’a ortak saldırıda bulunmalarıyla başlayan 1956 Süveyş Savaşı’nın hemen başlangıcında 28 Ekim 1956 akşamı Siyonist askerler Sina’daki Kefer Kâsım köyünde büyük bir katliam gerçekleştirdiler. Siyonist güçler bu işgalde günün belli bir saatinden sonra dışarı çıkmayı yasaklayan bir karar çıkarmışlardı. 28 Ekim akşamı bir Siyonist asker komutanı olan subaya, sabah tarlalarına gidip akşam dönen ve söz konusu karardan haberleri olmayan köylüler hakkında ne yapacaklarını sordu. Subay, “Onların ruhlarına Tanrı rahmet eylesin” cevabını verdi. Bu söz, “Onların hepsini öldürün” anlamına geliyordu. Nitekim Kefer Kâsım köylüleri akşam, hiçbir şeyden habersiz tarlalarından döndüklerinde Siyonist askerlerin saldırılarına uğradılar. Saldırıya uğrayan köylülerin tümü bu saldırıda öldürüldü. Soruşturma dosyalarında katliamı gerçekleştiren askerlerin komutanının, kimseye acımamaları, kimseyi tutuklamamaları ve geride yaralı bırakmamaları emrini verdiği ifade edilmektedir.

Başa dön tuşu