İmam Ali Hamaney

İmam Ali Hamaney aktif ve başarılı öğrencileri kabul etti

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İran’da ekonominin, adalet eksenli bakış açısı üzerine olduğunu söyledi.

Başarılı ve güzide yaklaşık bin kadar üniversite öğrencisini kabul eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney sermayeye İslam’ın bakışı ve adalet eksenli ekonomi düşüncesine işaretle, “İran’da ekonomik düşünce, adalet eksenli olmalıdır. Ve bu konunun anayasanın 44. maddesinde yer alan özelleştirme konusuyla da çelişmemektedir diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, anayasanın özelleştirmeyle ilgili 44. maddesinin uygulanması halinde, kapitalist sermaye ve İran’ın global kararlarında sermayenin etkileri, söz konusu olmaz diye konuştu.

Ekonomik düşüncelerde, sosyalist bakış açısının etkili olmaması için gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini hatırlatan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, anayasanın 44. maddesinin, belirlenen çerçevede uygulanması halinde ekonomi, “adalet eksenli” olacak vurgusunu yaptı.

Batı dünyası ve Avrupa’da mevcut ekonomik sorunların temelinde kapitalist sermayenin kendi içinden kaynaklandığını belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney batı ve Avrupa’daki ekonomik sorunlar ve baskıların kapitalist demokrasinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney “direniş ekonomisi”nin saldırgan ekonomiden farklı olduğunu hatırlatarak, “direniş ekonomisi”nden gaye kendi çevresinde duvar örüp savunmaya geçmek değildir, bilakis direniş ekonomisi, yaptırım, ambargo ve baskıların var olduğu bir ortamda bile bir halk için yeni açılımlar ve yeni kazanımlar ve gelişmelerin alt yapısını hazırlamasıdır” diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney konuşmasında, öğrencilerden birinin yaptığı konuşmaya işaretle, öğrenci kuruluşları ve derneklerinin, İslami uyanış hareketleriyle ve genel olarak öğrenci dernekleriyle ilişki kurmasının zaruret olduğunu söyledi.

Düşmanların, asimetrik-psikolojik savaş taktiklerine de temas eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, siz değerli öğrenciler, asimetrik-psikolojik savaş’ın komutanları olarak görüyorum ve bu nedenle de, düşmanların asimetrik-psikolojiik savaş taktikleri ve hedeflerinde en önemlisinin yetkililerle halk arasında bir soğukluk oluşması olduğunu dikkate almanızı isterim diye konuştu.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney konuşmasında ayrıca, halkın iradesi ve düşüncesi, fikirlerinin, düşmanların, asimetrik-psikolojik saldırılarına maruz kaldığına temasla, düşmanlar açıkça, bunu dile getiriyorlar ve biz de hesaplarımızı gözden geçirelim ve düşmanlar, bizim emperyalizme ve baskıya karşı dik duruşumuzu görmeli. Asimetrik-psikolojik savaş komutanı olan siz öğrenciler, düşmanların hedeflerini ve çalışmalarını çok iyi anlamalısınız” vurgusunu yaptı.

Başa dön tuşu