GenelHaberlerİranİran Askeri Teknolojisi

İran, Fatih 110 füzesi ile bu teknolojiyi elde eden sayılı ülkeler arasına girdi

ran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi, 300 km menzilli ve noktalı vuruş kabiliyeti olan ‘Fatih-110′ füzesinin dördüncü nesli başarıyla test edildiğini bildirdi.

Vahidi, ‘Fatih-110′ füzesinin dördüncü nesli Savunma Sanayisi Kurumu tarafından başarıyla test edildiğini bildirdi ve bu başarının yerli uzman-teknik kadrosunun çabasıyla elde edildiğini ifade etti.

Vahidi, uzaktan kumandalı sistemlerinin yeni teknolojisiyle donatılan ve nokta hedeflerini başarıyla yok edebilen bu füzeler dolaysıyla İran İslam Cumhuriyeti’nin operasyon gücü yükseldiğini ve İran’ın dünya çapında bu teknolojiyi elde eden sayılı ülkeler arasında yer aldığını konuşmasına ekledi.

Vahidi, ‘Fatih-110′ füzelerin dördüncü nesli deniz ve kara hedeflerin yanısıra düşmanın noktalı olarak toplandığı mekanları, komuta merkezleri, mühimmat depoları ve radarlar gibi hedefleri noktalı olarak vurarak yok edebilme kabiliyeti olduğunun altını çizdi.

Vahidi, İran Savunma Bakanlığı tarafından gelecekte üretilecek füzelerde bu teknoloji kullanılacağının bilgisini vererek, “Bu gibi kabiliyetler İran’ın savunma doktrini çerçevesinde ülke menfaatlerini tehdit eden ülkelere karşı kullanılacaktır” dedi.

Başa dön tuşu