İran

Kutsal Savunma Haftası 2

İran İslam cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin kutsal savunma münasebetiyle özel geçitleri Tahran ve çeşitli kentlerde yapıldı.

İslam cumhuriyetinin kurucusu rahmetli İmam Humeyni’nin türbesi yakınında düzenlenen geçitte İran silahlı kuvvetleri özel birlikleri savunmadaki hazırlık ve iktidarını ortaya koydu ve son zamanlarda temin ettiği silahlar ve teçhizat sergilendi.

İran silahlı kuvvetler geçidinde Tav füze rampaları, 107 tipi Safir askeri aracı, Çisten tankları, Teftan mayın imha aracı, Zülfikar tankı, Seyyad keşif askeri aracı, 175 milimetrelik topçu aracı, Nazeat 5 tipi füze rampası, Siccil Balestik füzeleri,Kadir 1, Şahab 3, Şahab 2 , Zilzal ve Fatih füzeleri kutsal savunma haftası yıl dönümü merasiminin ilk gününde sergilenen askeri teçhizattı.

Bu arada Tur M1, Sam 6, Seyyad 1, Misak 2 gibi füze savunma sistemiyle ilgili teçhizat Heded ve Kerrar insansız araçlar, zırhlı jipler Rekhş, Borak, Şebdiz ve Zülcenah adlarındaki tank çeşitleri bugün halkın izlemesi için sergilenen savunma teçhizatı oldu.

Bugün sergilenen teçhizat arasında ayrıca Cengal araçları, insansız uçakları, radar sistemi ,S200 füzeleri, DSM aletleri, FM 80 sistemleri bulunuyordu.

Bugün İran silahlı kuvvetleri geçidiyle birlikte sergilenen yeni teçhizat arasında Kadir, zubin, Kayef, Fatih,projeleri Sina, Cemaran, Kadir savaş gemileri maketleri, Nasr,Kevser, Nur, Elsabehat füzeleri maketi, Rad kayıkları ve uzun menzille ışık füzeleri hareketli rampaları da bulunuyordu.

Başa dön tuşu