GenelHaberlerLibya

Libya’da Muhammed El Mugaryef MGK’nın başkanı oldu

Libya’da 200 üyeli kongrede yapılan oylamada, eski muhalefet lideri El Mugaryef 113 oyla, 85 oy olan diğer muhalefet lideri ve insan hakları avukatı Ali Zidan’ın önüne geçerek MGK’nın başkanı oldu.

El Mugaryef ve Zidan, 1980′lerden sonra sürgündelerken Kaddafi rejimine karşı mücadele eden diplomatlardı.

Libyalı bağımsız milletvekili Hüseyin El Ensari, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, ”Bu tarihi bir an ve kimse kaybeden değil. İkisi de rejime karşı mücadele eden milliyetçi savaşçılar” dedi.

Kaddafi’nin baskıcı politikaları hakkında bir dizi kitap yazan El Mugaryef, ülkenin en eski silahlı muhalefet hareketi Libya Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin lideriydi ve yıllarca kaçak bir aranan olarak sürgünde yaşadı.

Libya Ulusal Kurtuluş Cephesi, 42 yıllık Kaddafi yönetimini devirmek için, 1984 yılında Babül Aziziye saldırısı dahil suikast planlarını da içeren bir takım girişimlerde bulunmuştu.

Kaddafi rejimi, üyelerini tutuklayarak ve infaz ederek Libya Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne karşı sıkı önlemler almıştı. Hareketin üyelerinin çoğu, yurt dışına kaçmış ve buralarda siyasi eylemciler olarak çalışmıştı.

Ülkeye dönüşünde Ulusal Cephe partisini kuran El Mugaryef, gelecek yıl yeni anayasa hazırlanana kadar MGK’nın başkanlığını yapacak.

Başa dön tuşu