GenelHaberler

Muaz el Hatib’in ABD sevgisi ve beklentisini kendi sesinden dinleyelim

Muaz el Hatib, ABD, İngiltere, Fransa, Katar, Türkiye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin nezaretindeki bir haftalık Doha toplantısı akabinde Suriye Ulusal Konseyi başkanlığına getirilişi sonrasında televizyonlara yaptığı konuşmalarda siyasi profilini de ortaya koymuş oldu.

Bu konuşmalarında, El Hatib’in ABD sevgisi ve beklentisini kendi sesinden dinleyelim.

Bu videolar aynı zamanda El Hatib’in kendi resmi sitesi Darbuna sitesinde de yer alıyor.
Muaz el Hatib, “Suriye Ulusal Koalisyonu” başkanlığına seçilmesinin hemen ardından Katar’da El Cezire televizyonuna yaptığı konuşmada şunları söylüyor:

-Suriye Ulusal Koalisyonu kurulduktana sonra dünya devletlerinin destek konusunda açıklamaları ne oldu?

-Birçok ülke bize söz verdi, çok değişik türde destekleyeceklerini söylediler. Göreceğiz, zira koalisyonumuzun kurulması henüz birkaç saat oldu.

-Hangi ülkeler ve ne tür yardımlar, bize biraz ayrıntı verebilir misiniz?

-Buradaki dostlarımız, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, bazı Avrupa ülkeleri, Fransa, İtalya ve diğer bir çok ülke. Bize yardımcı olacakları sözünü verdiler. Bizim dökülen kanlarımızı gördükleri halde uluslar arası toplumun sessiz kalması onlar için bir utanç olurdu.

-Uluslar arası tanınma noktasında ne düşünüyorsunuz? Sizi Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıyacaklarını bekliyor musunuz?

-Elbette, bunun için çok sıkı çalışacağız. Bu yönde bazı sözler de aldık. Bu yönde çalışmaya devam edeceğiz, bunu sağlayacağımızı da umuyorum.

-Suriye içinde geçici bir hükümet kurmayı nasıl planlıyorsunuz?

-Bunun Suriye içinde veya dışında olması teknik bir konu. Geçici hükümeti hafta içinde bunu ilan edeceğimizi düşünüyorum.

-Bu Suriye dışında mı olacak?

Belki içerde, belki de dışarıda.

-Silah yardımı konusunda söz aldınız mı? Suriye Ulusal Konseyi ve silahlı gruplarla konuştuğumuzda, sadece para, sadece yiyecek istemiyoruz. Silaha, özelikle de uçaksavarlara ihtiyacımız var diyorlar. Biz bu yönde bir söz aldınız mı?

-Evet. Bazı dostlarımız var, onların isimlerini veremem ama, bize yardım edecekler.

-Amerika’ye mesajınız nedir?

-Umuyorum ki Amerikan yönetimi bize öncekinden çok daha fazla yakın olacak. Özelikle de Sayın Obama’nın seçim başarısından sonra. Amerikan halkını tebrik ediyorum, çünkü onlar vatanlarını seviyorlar, biz de vatanımızı seviyoruz. Yeni Amerikan yönetiminin bizi koruması için politik ve diğer şekillerde daha fazla yardım etmesini bekliyorum.

-Bunu yapmalarını bekliyor musunuz?

-Umuyorum, yapacaklar, umuyorum. Çünkü şiddet dayanılmaz bir noktaya ulaşmış durumda. Umuyorum yapacaklar. Önceden de dediğim gibi, gözyaşını seviyorum. Sayın Obama’nın gözlerinden akan yaşı seviyorum. Çünkü onun bu gözyaşları onun içindeki insanlığı dışa vuruyor. Elbette politik noktada bazı farklılıklar var. Her kim vatanını severse bizim de kendi vatanımızı sevdiğimizi anlayacak ve bize yardım edecektir.

-Yine bazı muhaliflerle konuştuğumuzda onlar Suriye’ye değişik askeri müdahalelerin gerektiğini söylüyorlar. Sizce bu gerekli mi?

-Doğrusu eğer bazı askeri yardımlar alsak askeri müdahaleye gerek yok. Bu durumda halkımız (rejime karşı mücadelesine) devam edebilir. Ben bunu tercih ederim.

-Siz bu düzeyde askeri bir yardım alabileceğinizi düşünüyor musunuz?

-Biz Askeri bir konsey oluşturduk, bunun detaylarını orada konuşacağız. Biz herkesten bize yardımcı olmasını bekliyoruz.

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el Hatip CNN televizyonuna yaptığı açıklamada ise, Amerika ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor.

CNN muhabiri, ABD Başkanı Obama’nın başkanlığa yeniden seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada Suriye Ulusal Koalisyonu’nun Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıdıkları şeklindeki sözlerine dikkat çekerek, Muaz El Hatib’e Obaba’nın sözlerini hatırlatıyor.

El Hatip ise CNN muhaberinin sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Kuşkusuz halkımla ilgili iyi umutlar içindeyim. Obama’nın bu kararını takdirle karşılıyorum. Halkımız çok daha fazlasını bekliyor. Çünkü uluslar arası toplum iki yıldır Suriye halkı için bir şey yapmadı. Oboma’nın bu adımı iyi bir adım. Şunu söylemek istiyorum. Seçimler sonrasında taraftarlarına teşekkür ederken gözlerinden yaşlar gelmişti. Ben Obama’nın kendi halkı için iyi bir adam olduğuna inanıyorum. Diğer halkları da anlayacaktır. Büyük acı içindeyiz, biz Amerika’dan daha çok destek ve daha çok tanınma bekliyoruz. Suriye halkının buna hakkı olmalı. Bu halk dünyaya nice uygarlıklar sundu, bu halkın durumu çok daha iyi olmalı.”

Başa dön tuşu