HaberlerTunus

Raşid Gannuşi, Tunus yönetiminin İslami olacağını açıkladı

Raşid Gannuşi, Tunus yönetiminin İslami olacağını açıkladı. {Tunus’ta seçim zaferi ilan eden en Nahda Partisi lideri Raşid el Gannuşi, Tunus halkının Müslüman ve Arap olduğunun altını çizdi

Tunus’ta seçim sonuçlarının bugün açılması beklenirken; en Nahda Partisi zaferini ilan etti, parti yetkilileri ise izleyecekleri siyaset rotası konusunda açıklamalarda bulunmaya başladı.

Devrik Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali döneminde İngiltere’de yıllarca sürgünde bulunan ve bin Ali iktidarının devrilmesi ile ülkesine dönen en Nahda lideri Raşid el Gannuşi de seçim sonrası ilk kez kapsamlı bir değerlendirmeyle halkın karşısına çıktı.

Tunus’taki İslami Nahda Hareketi’nin başkanı Raşid Gannuşi, ‘Bugün İslam insanları yönetmek için yeniden dönüyor’ diyerek İslam’ın bir hayat tarzı olduğunu ve siyasete de girdiğini vurguladı. Gannuşi “Alemlerin rabbi olan Allah’a hamdolsun. İslam bugün bu toplumu ıslah etmedeki rolünü oynamak için güçlü bir şekilde dönüyor… Tüm bunlar, inşallah İslam’la bağlantılıdır. İslam, bu toplumdaki tüm hayrın kaynağıdır” şeklinde konuştu.

Gannuşi sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İslam’ı etkisiz kılmak isteyenler şöyle diyor “İslam’ı bir kenara koyun, siyasete karıştırmayın… İslam kutsal bir şeydir ve ipekten bir kumaş içine koyup muhafaza etmemiz gerek”. İslam’a saygı göstermek bu mudur? İslam, insanları yönetmek için gelmiş bir hayat tarzıdır. İnsanları eğitip terbiye etmek için gelmiştir.’

Tunus toplumundaki Fransızca kullanımından rahatsızlığını dile getiren Raşid el Gannuşî; ülkede Arapça’nın kullanılması için ısrarcı olduklarını dile getirdi.

“Bizler Arap kimliğine sahibiz ve bizim dilimiz Arapça’dır,” açıklamasını yapan Gannuşî, “Tunus toplumuna Fransız dilini empoze edilerek Fransız-Arap bir toplumun oluşmasına neden oldular,” dedi.

En Nahda Partisi lideri Raşid el Gannuşî Tunuslu borsa ve bankacılar ile bir araya gelerek ülkedeki ekonomik gelişmeler ile ilgili görüşmelerde bulundu.}

Başa dön tuşu