Suriye

Suriye halkı dev bayrak açtı

Suriye’de “En Büyük Bayrağı Birlikte Açalım” kampanyası çerçevesinde bugün öğleden sonra Şam’ın Mezze semtinden geçen otobanda halkın farklı kesimlerinden yüzbinlerce vatandaşın katıldığı kitlesel bir gösteriyle en büyük Suriye bayrağı açıldı.

En büyük bayrağı açmak için oldukça kalabalık kitleler halinde otobana akın eden gençlerde ulusal duyguların coştuğunu belirtirken, kimi gençlerin bu coşku karşısında gözyaşlarını tutamadıklarını ifade etti.

Kampanyanın basın sorumlusu Rebii Diba yaptığı açıklamada en büyük bayrağı çekme gösterisinin ulusal marş ve şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayacağını ifade etti.

Bu kampanyanın Suriye halkının evlatları adına düzenlediklerini belirten Diba; en büyük bayrağı açarak ülkenin içişlerine yapılan dış müdahaleleri reddettiklerini ve ulusal birliğin gücünü yansıtacaklarını dile getirdi.

Halkın bütün kesimlerinden kitleler Şam’ın dört bir yanından ve en uzak bölgelerinden sabahın erken saatlerinden itibaren en büyük bayrağın açılacağı noktaya akın etti.

Şam’ın her bölgesinden gelen çoğu gençlerden oluşan kitleler 2300 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindeki bayrağın bir tarafından tutarak hep birlikte açmak için Mezze otobanına yığıldı.

Kampanya etkinlikleri çerçevesinde bayrak renklerinde 1000 balonun semaları süslediği Mezze otobanında gençlerin ulusal birlik ve bağımsızlık sloganları yankılanmaya başladı.

Diğer yandan kampanyaya katılan sosyal, sivil ve halk etkinlikleri; Suriye halkının iç birliğine, muhteşem çeşitliliğine, canlılığına ve yaratıcılıkta yenilenen gücüne güvendiklerini ifade ettiler.

Etkinlikler; “bizim ve ülkemizin geleceğini belirleyecek olanlar biziz… ulusal birliğimizi ve geleceğimizi baltalamada hiç kimseye izin vermeyeceğiz…” dediler.

Suriye halkının tarihi asalet ve uygar bir bilince sahip olduğunu belirten etkinlikler, bu halkın vesayet, boyundurukluk yada müdahale olmadan çağdaş-modern ulusal sürecini yönlendirmeye muktedir olduğunu belirttiler.

Kampanyaya değişik Arap ülkelerinden Suriye üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler katıldılar.

Başa dön tuşu