GenelSuriye

Suriye’deki teröristlerin kimyasal silah kullandıklarına ilişkin telefon görüşmesi…

Suriye’deki teröristlerin kimyasal silah kullandıklarına ilişkin telefon görüşmesi… Suriye’deki teröristler telefon görüşmesinde iki kutu sarin gazı elde ettiklerini belirtirken, bir manastır ve postanede bunun kullanıldığını açıklıyor.

Telefon görüşmelerin ayrıntılarına gelince;

Homs’ta ‘Bayyada Şehitleri Taburları’ adlı terör oluşumundan bir terörist ile bu terör çetelerini finanse edip destekleyen Suudi Arabistanlı ‘Abdülbasıt’ adlı kişi arasında yapılan bir telefon görüşmesinin ses kaydında; terör çetelerinin Homs kırsalının Deyr Bealba Bölgesinde kimyasal silah kullandıklarını ortaya koyuyor.
Suriye televizyonunun yayınladığı ses kaydında Bayyada Bölgesinde bulunan terörist; 200 kişiden ibaret terör çetesinin daha önce Bayyada’da bulunduğunu ve bir tünel aracılığı ile Deyr el-Kebire Bölgesine kaçtığını söyledi. Kaçış sırasında kendisinin ayağından yaralandığını söyleyen terörist Abdülbasit ile telefon görüşmesinde ayrıca; Homs kentine saldırmak için silah ve paraya ihtiyaçları olduğunu ifade etti.
Telefon görüşmesini Kahire’den yapan Suudili finansman Abdülbasit Suriyeli teröristten; grubundaki teröristlere ilaveten para ve silahın nasıl teslim edileceği konusunda daha fazla ayrıntılı bilgi vermesini talep ediyor. Abdülbasit; terör grupları saflarındaki bölünmeler gölgesinde bu grubun neler yapabileceği konusunda bilgi talep ederken, planları ve yapacağı eylemler hakkında ayrıntı talep etti. Aynı zamanda Şam kırsalı ve Dera’da terör gruplarını desteklediğini, para ve silah gönderdiğini de ikrar ediyor.
Telefon görüşmesinde Suriyeli terörist, terör grubunun ‘sağladığı başarılardan birinin, Deyr Bealba Bölgesinde kimyasal silah kullanmak olduğunu’ belirterek, sadece paraya ihtiyacı olduklarını ifade ediyor.
Benzer bir başka telefon görüşmesi kaydında ise ilk terörist ikinci teröristten Şam’ın Berze Semtinden ilaç kutusuyla kamufle olarak iki sarin gazı kutusunu kendisine getirmesini talep ediyor.

Başa dön tuşu