Suriye

Suriyeli asker teröristlerin işkencelerini anlattı

Uzman Çavuş Muhammed Abdülkerim el-Fecr, Şam’ın Berze semtinde silahlı bir grup tarafından kaçırılmasını ayrıntılarıyla anlattı.

El-Fecr, silahlı grup elemanlarının orduyu kötülemek ve imajını sarsmak amacıyla kendisine işkence yapıp tehdit ettikten sonra bir video filmi çekmeye mecbur ettiklerini bildirdi.

Uzman Çavuş el-Fecr Suriye televizyonuna yaptığı açılamada, Berze semtindeki Uş el-Verver sakinlerinden olduğunu, evine giderken silahlı bir grubun saldırısına uğradığını söyleyerek “silahlı şahıslar bana taş ve sopalarla vurmaya başladı. Bir kısmı da elleri ve ayaklarıyla saldırdı. Daha sonra beni bir eve geçirdiler. Ellerimi ve gözlerini bağlayıp bir odaya kapattılar” diye belirtti.

Odadaki şahısların çok gelişmiş silahlar taşıdıklarına işaret eden Uzman Çavuş el-Fecr, silahlılardan birinin silahını kendisine doğrultup sorgulamaya başladığını, başındaki yarası kanarken görev yeri, komutanının adı ve yaptığı görevler hakkında sorular sorduğunu ekledi.

“Bu şahıs bana, 4 arkadaşımla birlikte ordudan ayrıldığımı, ordunun emirlerini yerine getirmediğimiz için kaçarken bize ateş açıldığını, barışçıl bir gösteri düzenlemekte olan bölge sakinlerinin bizi koruduklarını itiraf edeceğim bir video filmi çekmek için yüzümü temizleyeceklerini söyledi” diye belirten el-Fecr, kendisini ölümle tehdit ettiklerine dikkat çekti.

Uzman Çavuş el-Fecr, silahlı grubun işkence ve tehditleri karşısında söylediklerini yapmak zorunda kaldığını, video filmini çektikten sonra da kendisini dövdüklerini dile getirerek odaya giren şahıslardan birinin diğerine hitap şeklinden örgütlü olduklarının anlaşıldığına değindi.

El-Fecr, “kendisini sorgulayan şahsın bir başka şahıstan beni öldürmesini ve uzak bir yere atmasını istedi” diye konuşarak dışarıda el-Fecr’i nasıl öldürecekleri konusunda bir tartışma yaşandığını, birisinin onu canlıyken kesmek istediğini, bir diğerinin ise elindeki benzin şişesini üzerine dökerek yakmak ve ordusuna geri göndermek istediğini söylediğinin altını çizdi.

Uzman Çavuş, daha sonra kendisini elleri bağlı şekilde uzak bir yere bıraktıklarını, ardından ordunun gelip kendisini hastaneye kaldırdığını bildirdi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu