Suriye

Suriye’nin Halep kentinde milyonlar yönetimi destekledi

Reformlara desteğini, dış kaynaklı komplolara tepkisini ve ulusal birliğe bağlılığını haykırmak isteyen bir milyondan fazla Suriyeli vatandaş, Halep’te 2300 metre uzunluğa ve 18 metre genişliğe sahip Suriye bayrağını omuzladı.

Gösterinin başlamasından saatler önce toplanan ve birçok kesimden meydana gelen kalabalık kitle, ulusal birlik, reform çalışmaları, güvenlik ve istikrarı savunan sloganlar attıktan sonra, kışkırtıcı televizyon kanalarının gerçekleştirdiği iftira ve yalan dolu çalışmaları lanetledi.

Suriye’nin genelinde olduğu gibi Halep’teki bu gösteride de üzerine “Suriye İyi Durumda” yazılı ve Suriye bayrağının renklerini taşıyan binlerce balon havaya bırakıldı.

Göstericilerin ellerindeki pankartlar ve afişlerle şehrin etkileyici ışıklarının bir arada olmasıyla oldukça renkli görüntüler oluşurken, göstericilerin Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetimindeki reform çalışmalarına destek sloganları yeri göğü inletiyordu.

Üniversite Öğrencisi Mahmut Refia, Suriye halkının dünyaya ‘bizler diri ve direnişçi bir toplumuz ve kimse ulusal birliğimizi zedeleyemez’ mesajı vermek üzere altında birleştiği bayrağın, vatanın sembolü olduğunu söyledi.

Mühendis Ali Cuma da, “bayrak için toplanan bu büyük kalabalık, Suriye’nin güvenlik ve istikrarını koruma ve reformlar yolunda ilerleme konusunda ilin tüm kesimlerinin görüşünü ihtiva ediyor” şeklinde konuştu.

Dr. Azad Hüseyin de, “Suriye bayrağı, Suriye halkının gölgesi altında durduğu ve kriz ile komployla başa çıkmada ulusal birliğinin sembolüdür” diyerek, toplumun tüm kesimlerinin ve bileşenlerinin birlik içinde olduğunu ifade etti.

Samir Şevva da, bu ulusal manzaranın tüm dünyaya Suriye halkının birlik olduğunun ve baskılar ne kadar artarsa artsın birliğine bağlı kalacağının ifadesi olduğunu kaydetti.

Yasemin Memlük ve Nur el-Abed adlı vatandaşlar da, “bir ulusal düğün” olarak nitelendirdikleri gösteriye yüz binlerce kişiyle birlikte Cumhurbaşkanı el-Esad idaresindeki reformlara destek amacıyla katılmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, Suriye’nin maruz kaldığı komplolara karşı tepkilerini vurguladılar.

Hüseyin Cüneyd, Tamer Hayyat ve Cinan Şaviş de, Suriye halkının dış müdahalelere ve ulusal birliğini hedef alan faaliyetlere karşı olduğunu söyleyerek, Suriye’nin şimdi ulusal birlik sayesinde daha güçlü olduğunu ve kimsenin bu güce karşı koyamayacağını belirttiler.

Öte yandan Tartus iline bağlı Hassin el-Bahr’da çevre belde ve köylerden vatandaşların katılımıyla binlerce kişi, 1 kilometre uzunluğunda Suriye Bayrağı taşırken, reformlara desteklerini ve dış müdahalelere tepkilerini vurgulayan sloganlar attı.

Ellerinde bayraklarla Suriye Arap Marşı’nı söyleyen göstericiler, olaylarda şehit düşen siviller ve askerler için bir dakikalık saygı duruşundan sonra renkli balonları havaya saldı.

Ulusal birlik sloganları atan göstericiler, komplolara, kışkırtıcı çağrılara ve bazı kanalların Suriye’ye karşı kışkırtma içeren medya hamlelerine tepkilerini vurguladılar.

Sadullah Cevhera adlı vatandaş, gösterinin, vatanın ve vatandaşın izzetini hedef alıp kaos yaratmaya çalışanlara bir tepki niteliği taşıdığını belirterek, Suriye halkının, komployu daha ilk anından itibaren keşfettiğini ve bundan dolayı halkın ulusal ilkelere daha çok tutunduğunu kaydetti.

Medya mensubu İmad Hula da, gösteriye yoğun katılımın ve Suriye bayrağının taşınmasının, Suriye’nin maruz kaldığı komploya karşı çıkışlarını ve buna tepkilerini ifade etmenin yanı sıra Suriye Arap Cumhuriyeti Ordusu’na fedakarlıklarından dolayı teşekkür ve takdirlerini sunma rağbetlerinden kaynaklandığını belirterek, kışkırtıcı uydu kanallarını boykot etme çağrısında bulundu.

Diğer taraftan Şam’a bağlı Eşrefiye Sahnaya’da da, belde halkı reformlara desteklerini ve ulusal birliğe bağlılıklarını ifade etmek üzere bir araya gelerek 250 metre uzunluğundaki Suriye bayrağını taşıdıkları bir gösteri düzenledi.

Bayrağı havaya kaldıran göstericiler, attıkları sloganlar ve taşıdıkları pankartlarla Suriye’nin maruz kaldığı komplolara tepkilerini ve Suriye Ordusuna takdirlerini vurguladı.

Vatandaşlar ayrıca, üzerinde “Suriye İyi Durumda” yazılı dev bir panoyu meydana çıkardıktan sonra bazı şairler, vatan sevgisi ve ulusal birliği konu alan şiirler okudu.

Lemis Zarzur, “Suriye’ye karşı başlatılan komplo hamlesi, başarısızlığa uğradı. Halkımız bununla bilincini kanıtlamıştır. Bizler Cumhurbaşkanı el-Esad’ın yönetiminin yanında tüm tehditlere karşı duracağız” dedi.

Lübnanlı Ayat Hafaci de, Suriye’de duyduğu güven ve huzur duygusunu daha önce gittiği hiçbir yerde hissetmediğini belirterek, komploya karşı Suriye’nin, Suriye halkının ve Suriye yönetiminin yanında olduğunu ifade etti.

Şeyh Saffuh Selame de, vatan şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek, reform çalışmaları ve ulusal birlik konusunda azimli olduklarını ifade etti.

Gösteriyi renklendiren çocuklardan biri olan Betül Udeymi de, “bugün bayrağı taşıyoruz, çünkü tüm Suriyeliler vatanlarını ve yöneticisini seviyor.. ve o kanallara diyorum ki.. bizler vatanımızı seviyoruz ve vatanımız için kanımızı feda ederiz” dedi.

Başa dön tuşu