GenelHaberlerSuriye

Türkiye sınırında Suriye’ye ambulans taşıdığı iddia edilen tır bir anda patladı

Türkiye sınırındaki Babelhava’da Suriye’ye ambulans taşıdığı iddia edilen bir tır bir anda patladı ve yanmaya başladı.

Suriye’nin Türkiye sınırında bulunan Babelhava’da Fransa’dan gelen ve inasani yardım adı altında “ambulans” taşıdığı iddia edilen bir tır büyük bir patlamayla yanmaya başladı.

Syrianews sitesinin haberine göre, yanmaya başlayan aracın içinden yeni patlama sesleri de duyuldu.

Olayın yaşandığı bölge ise son dönemdeki gelişmeler açısından önem teşkil ediyor. Babelhava Sınır Kapısı’nda daha önce de benzer bir patlama olmuş ve Türkiye bu patlamadan Suriye yönetimini sorumlu tutmuştu. Babelhava ise, Halep ve İdlip civarındaki ÖSO militanlarının ana ikmal güzergahının en önemli noktalarından birisi konumunda. Aynı zamanda, Reyhanlı’nın da tam karşısında bulunan bölge, ÖSO militanlarına silah yardımının en işlek hatlarından birisi.

Suriye yönetimi insani yardım adı altında Türkiye’den Suriye’ye silah ve mühimmat sevkıyatı yapıldığını iddia etmiş ve bu sevkiyatta Babelhava kapısını işaret etmişti. Daha önce gerçekleşen Cilvegözü patlamasında da bu tür sevkıyat tırları zarar görmüş, yine Suriye yönetimi tarafından bazı tırlar da grad roketi taşıdıkları iddiasıyla Suriye topraklarında vurulmuştu.

Olayın görüntülerinin yer aldığı videoda telefonla olayı aktaran ve gazeteci olduğu tahmin edilen bir kişi, tırın içindeki mermilerin hala patlamaya devam ettiğini belirtiyor. Tırın üzerindeki resimde ise Türkiye bayrağı ile muhaliflerin bayrağının yer aldığı Türkiye-Suriye haritası bulunuyor.

Başa dön tuşu