Af ve Mağfiret DualarıAlimlerden Yazılı DualarAlimlerin DualarıMecmuatul AhzabYazılı Dualar

Hz. Mevlana’nın Duası

Hz. Mevlana’nın Duası

Ey bizi örtüler arkasında bırakan, gözlerimize gerçeği göstermeyen! Perdeleri kaldır, kaldır da arlık kimse murdar nefse av olmasın, esir olmasın. Dünya sevdasına düşüp de mana açlığı çekenlere acı!”

“Güneş duvara vurunca rengi sararır. Biz de yârin derdi ile böyle sararmışız. Bazen yârin derdinden, bazen de onu görmemekten perişanız.  Eğer işimiz hep böyle giderse vay halimize! Ya Rabbi, sakın bizi bu halde bırakma!”

“Sen’in perişanınım, mecnununum, elimden tut… Kendi kendine yürümeye gücü olmayan her zavallının bir elinden tutanı vardır. Ben ise Sen’ in yoksulun ve muhtacınım, elimden tut!”

Mevlana’nın Duası

“Allah’ım! Sen’in takdir buyurduğun derdi, hep deva olarak görüyorum. Kahrı, cefayı da Sen’in bir lütfun, bir vefan olarak karşılıyorum!”

“Ya Rabbi! Sen beni dünyayı istemekten de, ahiret zevkini istemekten de kurtar. Yokluk tacını başıma giydir de, beni manen yücelt. Vuslat hareminde aşk sırrına erdirmekle beni kendine mahrem et. Has kullarının arasına karıştır. Sana doğru gitmeyen yoldan beni geri çevir. Nefsin isteklerinden beni kurtar!
(Mec.Ah.Muh,116)

“Beni devlete erdiren kutlu kapının toprağından ayrılmamak için kendime yatak yeri istiyorum. Kötü huylarımdan, hoş olmayan hallerimden bıktım, usandım” “Vah bana, vah düzelmeye!”

“Bana sarhoşluk vermiş, aklımı başımdan almışsın, beni eli boş hale getirmişsin. Sen’den gelen sarhoşluğa, Sen’in verdiğin eli boş oluşa ben kulum, köleyim!”

“Ben kendi nefsimin hilesinden, fitnesinden daima Sana sığınmadayım.  Ben Seninim, beni tekrar bana verme!”

“Sen’ den başka başım varsa yok olsun; Sensiz varsam yak, yandır varlığımı!”

“Ben ilahi tecellilerin heyecanına kapılırım da bütün vakitlerinin bir vakit olması için aşk yolunda gece gündüz mum olup yanmak isterim!”

“Efendim, Mevlam! Ben, eskiden işlenmiş günahlara, geçmişteki yaptıklarıma tövbe edenim. Telef olmuş, yok olup gitmiş aşıkın özrünü kabul etmez misin? Benim pişmanlığım, her ne kadar Sen’ in bol kereminden, merhametinden, kendi varlığıma yönelmek ve cömertliğini incitmekse de, Efendim, Allah’ım beni affet, beni affet, beni affet!”

“Bir kez daha kulluğumu kabul et. Bu acizliğime, bu perişanlığıma acı … ”

“Göğü iniltilerimle doldursam mazurum. Çölü, çığ taneleriyle doldurursam mazurum. Sen benim canımsın, ben Sen’in arkanda koşarım, ben canımı etek gibi Sen’ in peşinde sürüklersem mazurum!” “Zindan köşesinde bin kulhuvallah ile usanmadan Seni sadakatle çağırıyorduk ve Sen dileğimizi bağışladın. Şimdi bu zindan dışında da, içinde olduğumuz gibi yine Sana muhtacız. Bizi bu karanlık âlemin zindanından çıkar. Nebilerin âlemine ulaştır!”

“Ya Rabbi! Bizim halimize bakarak muamele etme. Kendi ikram ve ihsanına göre bize muamele eyle. Ya Rabbi! Kerem ve lütfunla hidayet ettiğin kalbi tekrar dalalete, sapıklığa meylettirme. Belaları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir. Ey affı çok olan, günahları örten Rabbim! O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma. Bize azap etme. Ya Rabbi! Biz nefis ile şeytana köpek gibi tabi olduksa da Sen, azap aslanını bize saldırtma!”

Hz. Mevlana’nın Duası

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu