Af ve Mağfiret DualarıEhl-i Beyt'ten Yazılı DualarEhl-i Beytten Resimli Dualarİmam Ali'den DualarKuran'dan Resimli DualarResimli DualarYazılı Dualar

İslam Dininde Tövbe ve İstiğfarın Önemi

İslam Dininde Tövbe ve İstiğfarın Önemi

Tövbeden Daha Kurtarıcı bir şefaatçi yoktur. Hz. Ali(a.s)

 

Tövbe

Tövbe Nedir

Sözlükte pişmanlık ve dönmek anlamına gelen tevbe, dinî  kavram olarak, kulun işlediği kötülük ve günahlara pişman olarak, onları terk edip Allah’a yönelmesi, emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak suretiyle Allah’a sığınarak bağışlanmasını dilemesi demektir.

Günahlardan dolayı tevbe etmek farzdır. Tevbe, kulluğun Hz. Âdem’le başlayan bir göstergesidir. Günahkâr kimse zaman kaybetmeden tövbeye yönelmelidir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır:

“Allah katında (makbul) tövbe, ancak bilmeyerek günah işleyip sonra hemen tövbe edenlerin tövbesidir. İşte Allah bunların tövbelerini kabul buyurur. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. Yoksa (makbul) tövbe, kötülükleri (günahları) yapıp yapıp da kendisine ölüm gelip çatınca, ‘İşte ben şimdi tövbe ettim’ diyen kimseler ile kâfir olarak ölenlerinki değildir. Bunlar için ahirette elem dolu bir azap hazırlamışızdır.” (Nisâ, 4/17-18)

 

Tövbe İmam Ali’in(as) buyurduğu gibi dört temel direk üzerine kuruludur:

—Kalp ile pişman olmak.

—Dil ile bağışlanma dilemek.

—Organlar yardımıyla amel etmek.

—Geçmişte kalan günahlara geri dönmemek üzere ciddi bir şekilde karar vermek

Tevbe Hakkında Hadis-i Şerifler:

Her insan birçok hatâ yapabilir. Fakat hatâ yapanların en hayırlısı çokça tevbe edenlerdir(İbn-i Mâce, Zühd, 30/4251)

-Abdullah ibn Mes’ud (ra), Efendimiz (sav)’den;

“Mü’min günahlarını bir dağ altında oturup da üzerine dağın hemen çöküvereceğinden korkan bir kimse gibi görür. Fâcir ise günahlarını burnunun üzerine konup uçmuş bir sinek gibi görür”1

Bâzen kalbimin perdelendiği olur. Ama ben Allâh’a günde yüz defa istiğfâr ediyorum.(Müslim, Zikir, 41; Ebû Dâvûd, Vitir, 26)

-Vallâhi ben günde yetmiş defâdan fazla Allâh’tan beni bağışlamasını diler, tevbe ederim.” (Buhârî, Deavât, 3; Tirmizî, Tefsîr, 47; İbni Mâce, Edeb, 57)

-Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder.”

Buhârî, Rikâk 10; Müslim, Rikak 116, (1048); Tirmizî, Zühd 27, (2338).

İmam Ali(a.s) Tövbe Hakkında sözleri:

Tevbe rahmet indirir.

Tevbeden Daha Kurtarıcı bir şefaatçi yoktur. Hz. Ali(a.s)

-İhlaslı tövbe günahları yok eder.

-İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Tevbe kalbi temizler ve günahları yıkar.

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Aziz ve celil olan Allah’a tevbe edin, sevgisini elde edin. Şüphesiz aziz ve celil olan Allah tevbe edenleri sever.

İmam Zeynel Abidin(a.s) Sahife-i Seccadiye 12 Günahları İtiraf ve Tevbe Duasını Youtube Sayfamızdan İzleyebilirsiniz:

https://youtu.be/-MUIH4NE52U

 

Şimdi Duydum (Nice Zamanlarım Ah Boşuna Geçti)
https://www.islamidavet.com/dualar/simdi-duydum-nice-zamanlarim-ah-bosuna-gecti/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu