Ferec DuasıEhl-i Beyt'ten DualarEhli-Beyt'e Dua ve TevessülGörüntülü DualarMehdi(as) İçin DuaYazılı Dualar

Mehdi(as) Hakkında Ferec Duası

Dua Hakkında :Ferec Duası diye de bilinir ama meşhur ferec duasından farklıdır. Hz Mehdi(a.s) hakkındadır.

Gaybet döneminde okunulması gereken dualardan birisidir. Allahumme kun li-veliyyik olarak da bilinir.

Ferec kavramı, (Arapça) sözlükte “gam ve hüzünden kurtulmak ve ferahlamak” anlamına gelmektedir. Hadis kitaplarında ferec ve ferahlamanın hâsıl olması için zikredilen dua ve ameller bu sözlük anlamını taşımaktadır. Allame Meclisi Biharul Envar kitabının 95. cildinin “Babı Ed’iyyetu’l Ferec”te (Ferec Duaları Babı) bu konuyla ilgili 39 dua nakletmiştir.

Hz. Mehdi’nin (a.f) selameti için edilen “Allahumme kun li veliyyike’l Hüccet ibni’l Hasan” (اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ…) duası da Ferec duası olarak bilinmektedir.

Okunuşu:

“Bismillahirrahmanirrahim
Allahumme kun li-veliyyik’el-huccet’inb’il-Hesen, salavatuke aleyhi ve ala âbâih, fî hazîh’is-sâeti ve fî kulli sâatin, veliyyen ve hafizen ve gaiden ve nâsiran ve delîlen ve eynâ; hetta tuskinehû erzake tav’an ve tumettiahû fîhâ tavîla.”

Ferec Duası Anlamı:


” Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Allah’ım! Velin Hüccet İbn’il-Hasan’ı (Hz. Mehdi’yi); salavat onun ve babalarının üzerine olsun, (insanların) teslimiyetiyle birlikte yeryüzüne yerleştirip (hakim kılıp) uzun zaman orada faydalandırıncaya kadar onun şimdi ve her zaman dostu, koruyucusu, rehberi, yardımcısı, kılavuzu ve gözü ol.”

Mekarimul Ahlak Duası 1. Bölüm:

https://www.islamidavet.com/dualar/mekarimul-ahlak-duasi-1-bolum/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu