Arapça Sesli DualarGünlük DualarSesli DualarSesli Günlük DualarYazılı Günlük Dualar

Perşembe Gününün Duası

Perşembe Gününün Duası

Muhammed Said

Abdulhay Kamber

Arapça:

اَلْحَمْدُ للهِ الَّذي اَذْهَبَ اللَّيْلَ مُظْلِماً بِقُدْرَتِهِ وَجاءَ بِالنَّهارُ مُبْصِراً بِرَحْمَتِهِ وَكَساني ضياءَهُ وَاَنا في نِعْمَتِهِ اَللّـهُمَّ فَكَما اَبْقَيْتَني لَهُ فَاَبْقِني لاَِمْثالِهِ وَصَلِّ عَلَى النَّبيِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَلا تَفْجَعْنى فيهِ وَفى غَيْرِهِ مِنَ اللَّيالى وَالاَيّامِ بِارْتِكابِ الَْمحارِمِ وَاكْتِسابِ الْمَآثِمِ وَارْزُقْني خَيْرَهُ وَخَيْرَ ما فيهِ وَخَيْرَ ما بَعْدَهُ وَاصْرِفْ عَنّي شَرَّهُ وَشَرَّ ما فيهِ وَشَرَّما بَعْدَهُ اَللّـهُمَّ اِنّي بِذِمَّةِ الاِْسْلامِ اَتَوَسَّلُ اِلَيْكَ وَبِحُرْمَةِ الْقُرْآنِ اَعْتَمِدُ عَلَيْكَ وَبِمُحَمَّدٍ الْمُصْطَفى صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ اَسْتَشْفِعُ لَدَيْكَ فَاعْرِفِ اَللّـهُمَّ ذِمَّتِيَ الَّتي رَجَوْتُ بِها قَضاءَ حاجَتي يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ اَللّـهُمَّ اقْضِ لي فِى الْخَميسِ خَمْساً لا يَتَّسِعُ لَها اِلاّ كَرَمُكَ وَلا يُطيقُها اِلاّ نِعَمُكَ سَلامَةً اَقْوى بِها عَلى طاعَتِكَ وَعِبادَةً اَسْتَحِقُّ بِها جَزيلَ مَثُوبَتِكَ وَسَعَةً فِى الْحالِ مِنَ الرِّزْقِ الْحَلالِ وَاَنْ تُؤْمِنَني في مَواقِفِ الْخَوْفِ بِاَمْنِكَ وَتَجْعَلَني مِنْ طَوارِقِ الْهُمُومِ وَالْغُمُومِ في حِصْنِكَ وَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاجْعَلْ تَوَسُّلي بِهِ شافِعاً يَوْمَ الْقِيامَةِ نافِعاً اِنَّكَ اَنْتَ اَرْحَمُ الرّحِمينَ

Anlamı:

Hamd Allah’a mahsustur; O Allah ki, kendi kudretiyle karanlık geceyi götürür, kendi rahmetiyle ışıklı gündüzü getirir ve onun ışığını bana saçıyor, oysa ben O’nun nimeti içindeyim.

Allah’ım! Beni bugüne dek yaşattığın gibi, diğer günler için de yaşat. Peygamberin Muhammed ve Ehl-i Beyt’ine salat eyle. Beni bugünde ve diğer gün ve gecelerde haram işler yapmakla ve günahlar kazanmakla dert ve üzüntüye duçar kılma. Bugünün hayrını, bugünde olan hayrı ve sonrasında vuku bulacak hayrı bana nasip eyle. Bugünün şerrini, bugünde olan şerri ve sonrasında meydana gelebilecek şerri benden uzak eyle.

Allah’ım! Ben, İslam’a olan taahhütle (bağlılığımla) sana tevessül ediyorum. Kur’ân hürmetiyle sana dayanıyorum ve Muhammed Mustafa vasıtasıyla katında şefaat diliyorum. Allah’ım! Kendisiyle hacetimin karşı-lanmasına ümitlendiğim taahhüdümü bana tanıt; ey merhametlilerin en merhametlisi!

Allah’ım! Perşembe gününde beş hacetimi yerine getir; bu hacetleri ancak Senin keremin kapsayabilir ve onlara ve onlara ancak Senin -sonsuz- nimetin güç yetirebilir: İtaatinde güçlü olmam için bana sağlık ver. Kendisiyle büyük sevabına lâyık olacağım bir ibadeti yapmaya muvaffak eyle. Helal rızık vererek durumumu iyileştir. Kendi emniyetinle korkulu yerlerde beni emniyette kıl. Bana, hüzün ve kederin saldırılarından kendi kalende yer ver. Muhammed ve âl-i Muhammed’e salat eyle. Hz. Muhammed’e tevessül etmemi kıyamet gününde benim için şefaatçi ve faydalı kıl. Gerçekten de Sensin merhametlilerin en merhametlisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu