Arapça Sesli DualarGünlük DualarSesli DualarSesli Günlük DualarYazılı Günlük Dualar

Cuma Gününün Duası

Cuma Gününün Duası

Muhammed Said

Abdulhay Kamber

Arapça:

اَلْحَمْدُ للهِِ الاَوَّلِ قَبْلَ الاِنْشاءِ وَالاِحْياءِ وَالآخِرِ بَعْدَ فَناءِ الاَْشْياءِ الْعَليمِ الَّذي لا يَنْسى مَنْ ذَكَرَهُ وَلا يَنْقُصُ مَنْ شَكَرَهُ وَلا يَخيبُ مَنْ دَعاهُ وَلا يَقْطَعُ رَجاءَ مَنْ رَجاهُ اَللّـهُمَّ اِنّي اُشْهِدُكَ وَكَفى بِكَ شَهيداً وَاُشْهِدُ جَميعَ مَلائِكَتِكَ وَسُكّانَ سَمواتِكَ وَ حَمَلَةَ عَرْشِكَ وَمَنْ بَعَثْتَ مِنْ اَنْبِيائِكَ وَرُسُلِكَ وَاَنْشَأْتَ مِنْ اَصْنافِ خَلْقِكَ اَنّي اَشْهَدُ اَنَّكَ اَنْتَ اللهُ لا اِلـٰهَ اِلاّ اَنْتَ وَحْدَكَ لا شَريكَ لَكَ وَلا عَديلَ وَلا خُلْفَ لِقَوْلِكَ وَلا تَبْديلَ وَاَنَّ مُحَمَّداً صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ اَدّى ما حَمَّلْتَهُ اِلَى العِبادِ وَجاهَدَ فِي اللهِ عَزَّ وَجَلَّ حَقَّ الْجِهادِ وَاَنَّهُ بَشَّرَ بِما هُوَ حَقٌّ مِنَ الثَّوابِ وَاَنْذَرَ بِما هُوَ صِدْقٌ مِنَ الْعِقابِ اَللّـهُمَّ ثَبِّتْني عَلى دينِكَ ما اَحْيَيْتَني وَلا تُزِغْ قَلْبي بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَني وَهَبْ لي مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهّابُ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَعَلى آلِ مُحَمَّد وَاجْعَلْني مِنْ اَتْباعِهِ وَشيعَتِهِ وَاحْشُرْني في زُمْرَتِهِ وَوَفِّقْني لاَِداءِ فَرْضِ الْجُمُعاتِ وَما اَوْجَبْتَ عَلَيَّ فيها مِنَ الطّاعاتِ وَقَسَمْتَ لاَِهْلِها مِنَ الْعَطاءِ في يَوْمِ الْجَزاءِ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَزيزُ الْحَكيمُ

Anlamı:

Hamd, varlık alemini vücuda getirmeden ve ihya etmeden önce evvel ve her şey helak olduktan sonra ahir olan Allah’a mahsustur. Kendisini ananları unutmayan alimdir; şükrünü yerine getirenlere nimetlerini azaltmaz, kendisini çağıranı mahrum etmez ve kendisine ümit bağlaya-nın ümidini kesmez.

Allah’ım! Seni şahit tutuyorum ve Sen şahit olarak yeterlisin; bütün melekleri ve göklerde sâkin olanları, arşını taşıyanları, temsilci kıldığın peygamber ve resullerini ve çeşitli kullarından yarattıklarını şahit tutuyorum; şüphesiz ben şehadet ederim ki âlemin Allah’ı Sensin; Senden başka ilâh yoktur, yeganesin, ortak ve mislin yoktur; sözünde, hilaf ve değişiklik olmaz ve şehadet ederim ki Muhammed (Allah’ın sâlat ve selamı ona ve Ehl-i Beyt’ine olsun) Senin kulun ve elçindir. Onun üzerine bıraktığın şeyleri kullara ulaştırdı. Allah-u Teâlâ yolunda hakkıyla çaba harcadı. Gerçekten o hak olan sevabı müjdeledi ve gerçek olan azapla korkut-tu.

Allah’ım! Yaşattığın sürece beni dininin üzerinde sabit kıl; hidayete kavuşturduktan sonra kalbimi eğriltme, katından bana rahmet bağışla; şüphesiz Sen çok bağışlayansın. Muhammed ve âl-i Muhammed’e salat eyle. Beni onun takipçilerinden ve taraftarlarından  kıl, kıyamet günü onun cemaatiyle haşreyle; Cuma günlerinin farizalarını ve o günlerde üzerime farz kıldığın itaatleri yerine getirmeğe muvaffak eyle ve mükafat gününde itaat ehlinin mükafatıyla mükafatlandır. Şüphesiz Sensin Aziz ve Hakim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu