GenelHaberler

Libya içişleri bakanı Fevzi Abdelali istifasını verdi

Libya’da bir süredir tırmanışa geçen şiddet olayları ve haftasonunda Sufi türbelere yönelik düzenlenen saldırılar, İçişleri Bakanı Fevzi Abdelali’yi görevinden etti. Libyalı Bakan, olayları önleme noktasında yetersiz kaldığı yönündeki eleştiriler üzerine istifasını verdi.

Bu arada geçtiğimiz hafta Zlitan’da rakip aşiretler arasında çıkan çatışmada üç kişinin ölümünden ve sekiz kişinin yaralanmasından sorumlu tutulan iki şüpheli gözaltına alındı: “Eski rejim destekçisi, aranan iki kişinin perşembe günü Zlitan’daki olayın içinde olduğu anlaşıldı. Kendileri, Tarhona ve Beni Velid’den gelerek bölgede karışıklık çıkarmayı amaçladıklarını zaten itiraf etti.”

Ülkede son günlerde meydana gelen şiddet olaylarından Selefi gruplar sorumlu tutuluyor. Cumartesi günü başkent Trablus’ta bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırıların yanı sıra Sufi Seyyid Şaab Külliyesi buldozerlerle yıkılmıştı. Bu olayın bir gün öncesinde başkente 160 km mesafedeki Zlitan’da yine Sufilere ait bir türbeye saldırı düzenlenmişti.

Libya Ulusal Kongresi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Yüksek Güvenlik Komitesi’ni söz konusu saldırıları engellememekle suçlamıştı.

Başa dön tuşu