Suriye

Suriye’de Cisreşşuğur Katliamı Görüntüleri

Suriye ordusundan birlikler dün, vatandaşlar arasında korku ve dehşet saçan, kamu ve özel mülkleri kundaklayan silahlı terör örgütlerinden temizlemesi ardından Cisreşşuğur kasabası ve çevresinde güvenlik ve istikrarı yeniden sağlamaya başladı.

Ordu birliklerinin, civardaki ormanlık alanlara, Türkiye sınırlarına ve Muarratulnuman bölgesine kaçan, kesintili aralıklarla ortaya çıkan bir kısım silahlı teröristleri kovalama ve tutuklama operasyonlarını sürdürdüğü ifade edildi.

Silahlı örgütlerin yollarda, köprülerde ve daha değişik yerlerde yerleştirdiği patlayıcı maddeleri etkisiz hale getirmesi ardından ordu birliklerinin günün erken saatlerinde Cisreşşuğur kasabasına girdiklerini ve Devlet Hastanesini silahlı örgütlerden temizlendiği belirtildi.

Ordu birlikleri ile silahlı örgütler arasında Cisreşşuğur kasabası ve çevresinde şiddetli çatışmaların yaşandığına işaret eden muhabir, çatışmalarda silahlı örgütlerden 2 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin tutuklandığını ifade etti. Aynı zamanda silahlı örgütlerle birlikte çok sayıda taramalı silahların ele geçirildiğini ekledi.

Kasaba içinde yaşanan çatışmalarda muhabir, 1 askerin şehit olduğunu ve 4 askerin de yaralandığını belirtti.

Muhabir Cisreşşuğur bölgesi El-Kseyr köyü ahalisinin medya araçlarına yaptıkları açıklamalarda, ordu birliklerinin silahlı örgütlerle çatışmaları sırasında kendilerine saldırdıklarına yönelik tüm haberleri yalanladıklarını belirtti.

Ordu birliklerinin operasyonları sırasında, silahlı örgütlerin güvenlik mensuplarına karşı gerçekleştirdikleri katliamda şehit olan 12 güvenlik mensubuna ait cesedin bulunduğu toplu mezar keşfettiklerini söyleyen muhabir; basın mensuplarının tüyleri ürperten bu toplu mezarın görüntülerini aldıklarına işaret etti.

Muhabir; toplu mezarda bulunan güvenlik mensuplarının vahşi bir şekilde satırlarla başları, kol ve bacaklarının kesilmiş olduklarını belirtmesiyle, tüm bunlar silahlı örgüt üyelerinin karakterlerine hükmeden şiddet mantığını yansıtıyor.

Diğer yandan güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirilen katliama katılan terör örgütlerinin bir üyesi; başka kişilerle birlikte güvenlik güçlerine ateş açıp şehit etmeleri ardından satırlarla cesetlerin başlarını, kol ve ayaklarını kestiklerini itiraf etti.

Silahlı terör örgütü üyesi ayrıca bölgede kadınlara saldırdıklarını, onlara tecavüz etmeleri ardından öldürdüklerini ve Asi Nehrine attıklarını da itiraf etti.

Silahlı örgütlerin yaralıları tedavi etmek için Dağlarda hazırladıkları bir sahra hastanesinin keşfedildiğini ifade eden muhabir; ordu birliklerinin evleri, özel ve kamu mülkleri koruduğunu belirtti.

Muhabir, maddi zararın kasabada bulundukları sırada silahlı örgütlerin bulundukları sabotaj eylemleriyle sınırlı kaldığına işaret etti.

Başa dön tuşu