Görüntülü DualarEyyamullah ve Mübarek GünlerRecep Ayı DuaTürkçe Görüntülü DualarÜç Aylar Dua

Miraç Gecesi Yapılacak Dua Türkçe

Değerli takipçilerimiz yazımızda miraç gecesi yapılacak dua ve miraç gecesi hakkında bilgileri Miraç kandilinin faziletini Miraç kandilinde vuku bulan hadiseleri ve bazı tartışmaya açılan konuları bulacaksınız.

miraç kandili duası
Miraç Gecesi Yapılacak Dua

Miraç Gecesi Nedir?

Feyiz ve bereketin dolup taştığı günlerden biri olan miraç gecesi Kur’an’ı Kerim’de inkar edilemeyecek şekilde anlatılmış olup bununla ilgili ayet aşağıdaki gibidir.
Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)
Miraçın ikinci merhalesi de Mescid-i Aksâdan başlayarak semânın bütün tabakalarından geçip tâ İlâhi huzura varmasıdır. Bu safha da Necm Sûresinde şöyle’ anlatılır:

O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me’vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre’yi Allah’ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)

Miraç Nasıl Vuku Bulmuştur?

Miraç, Receb ayının 27. Gecesi Cenab-ı Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâmın yol göstericiliğinde Peygamber Efendimiz(s.a) Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ’ya, oradan Allah’ın katına yükseldiği günün adıdır.

Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam Mescid-i Haramdan (Mekke’den), Mescid-i Aksâ’ya (Kudüs’e) ata benzer beyaz bir Cennet bineği olan Burak ile geldi.

Semanın bütün tabakalarına uğradı. Sırasıyla yedi sema tabakalarında bulunan Hz. Adem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerle görüştü.

Bundan Sonra Hz. Cebrail ile birlikte imkân ile vücub ortası (kâinatın bittiği yer) Sidretü’l-müntehâ’ya geldiler.

Hz. Cebrail’in buradan öteye gitmesi mümkün değildi. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam bundan sonra Refref adında bir vasıta ile zaman ve mekândan münezzeh (uzak) olan Cenab-ı Allah’ın cemaliyle müşerref oldu.

Miraç Gecesi Hediyeleri

Öncelikle 5 Vakit Namaz, Bakara’nın son ayetleri olan Amanerrasulü ve iman ile ölenlerin cennete gireceği.

Miraç Hakkında İtirazlar

Bazı kişiler tabiin dönemi itibariyle miraç hadisesinin yaşanmadığını isra olayının olduğunu ancak miracın akla aykırı olduğunu iddia etmekteler oysa ki necm suresinde sidretül müntehadan bahseder ki Efendimiz(s.a)’in bunu görmesi dünyada mümkün olmadığına göre elbette oraya kadar gitmesi gerekecektir. Bu olayın rüya olduğunu iddia edenler ise sure ismi olan ve ayete konu olan bir hadisenin bir rüya kadar basite indirgenemeyeceğini bilmeleri gerekmektedir.

Miraç gecesi namazı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.islamidavet.com/dualar/mirac-gecesi-namazi-turkce-anlatim/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu