Eyyamullah ve Mübarek GünlerGenel DualarYazılı Dualar

Miraç Kandili Duası

Miraç Kandili Duası

Miraç gecesi İslam âleminin müjdelendiği en büyük gecelerden biridir. O gece her müslüman için hürmet huşu ile İslam âleminin saadetini ve selametini temenni edeceği müminlerin marifeti İlahiyeye kavuşması için ellerini açtığı bir gecedir.

Miraç Kandilinde Yapılacak İbadetler:

Miraç kandilinde yapılacak en makbul ibadet Rabbinle baş başa kalarak yaptığın ibadettir. Bazı tavsiye edilen ameller ise:
* Miraç gecesinde 12 rekât nafile hacet namazı kılınabilir.
* Miraç gecesinin sabahı oruçlu olunabilir.
* Bol bol salâvat ve seyyüdül istiğfar çekilebilir.
* Ve miraç gecesinin sabahında öğle ile ikindi namazı arasında 4 rekât nafile namaz kılınabilir.

O gece için kılınacak namaz 12 rekât Hacet niyetiyle kılınan namazdır. Bu namazı kılmak güzel görülmüştür. Bu namazın kılınışı: İki rekâtta bir selam verilir. Her rekât 3 kadir,12 ihlâsı şerif okunarak kılınır.
Namaza niyet şöyledir : ” Ya Rabbi, rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine, feyz-i ilahine, rıza-i ilahine mazhar eyle”

Namazdan sonra;
* 4 Fatiha-i Şerife
*100 defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illallahü Allahü ekber. Vela havle vela guvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”
*100 istiğfar-ı şerife
*100 salâvat-ı şerife okunup dua edilir.
Bu namazda ihlâslar 100 adet okunur veya namaz 100 rekât olarak kılınırsa; – bu namazın feyz ve bereketiyle huzur-i ilahiye namaz borçlusu olarak çıkılmaz.
*Miraç Gecesi’nden sonraki gün, mümkünse oruçlu olunmalıdır. O gün öğle ile ikindi arasında 4 rekât namaz kılınır. Her rekatte Fatiha’dan sonra 5 ayete’l Kursi, 5 Kafirun suresi, 5 Felak suresi, 5 Nas suresi okunur.

Miraç Kandili Duası ve Miraç Kandili Namazı

Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa :

“Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur.

Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

Miraç Gecesinin Gündüzünde Kılınacak Namaz

Miraç gecesinin gündüzünde öğlen namazını kıldıktan sonra sonra dört rekat namaz kılınır.

Bu namazın;birinci rekatında Fatiha’ dan sonra bir kere Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kere Nas suresi, üçüncü rekatta üç kere Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur.

Miraç Kandili Duası

Miraçla Gelen Hediyeler Yazımızı Okumak İçin Linke Tıklayınız:

https://www.islamidavet.com/dualar/miracla-gelen-hediyeler-ve-mirac-gecesi-namazi/

Miraç Kandili Duası gibi sitemizde yer alan diğer yazılı dualarımızı inceleyebilirsiniz. https://www.islamidavet.com/dualar/yazili-dualar/

Sitemizde yayınlanan dualardan hızlı haberdar olmak için Facebook Sayfamızı beğenebilirsiniz.

https://www.facebook.com/davetdua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu