Çocuklar için DualarDua HakkındaGenel DualarÖzel DualarYazılı Dualar

Çocuklara Dua Eğitimi Nasıl Verilir?

Din Eğitiminde Duanın Önemi

Çocuklara Dua Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocukluk döneminde gerçeklestirilen din eğitimi ve öğretimi ferdin hayatı boyunca etkili olmaktadır. Yapılan araştırmalarda ailenin gerek psiko-sosyal gerekse pedegojik açıdan çocuk üzerinde önemli ölçüde söz sahibi olduğu, çocukta dini duygu ve düşüncenin gelişmesinin aileden aldığı din eğitimine bağlı olduğu vurgulanmıştır. Çocuk üzerinde en olumlu etkiye anne-baba davranışları sahiptir ve onların müspet davranışları doğrudan çocuğa yansıyarak, onun dini yaşantısına önemli katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle çocuğun manevi yönden gelişebilmesinde ihtiyaç duyduğu en önemli faktör, elverişli bir aile çevresi ve
kendine örnek alacak anne-babadır.

Örneğin Çocuk, namaz kılınan bir evde büyümüşse anne babasını ve ailenin diğer fertlerini namaz kılarken görmüşse yapacağı ilk iş onların yanında namaz kılmaya çalışmak olacaktır. Bu çocuğun taklit etme arzusunun sonucudur. Daha sonra namaz kılmak için gerekli bilgileri duaları ve şartları öğrenip uygun bir şekilde namaz kılmayı isteyecektir.

Namazla ilgili tavsiyeler diğer ibadetler için de geçerlidir. Çocuk kendi gücüne göre ibadete alıştırılmalı bu arada zayıf düşmemesini dikkat edilmelidir.

Çocuklara Dua Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar yerleri, zamanları, şekilleri belli ibadetlere alıştırırken onların dua terbiyeleri de ihmal edilmemelidir. Dua bütün dinlerde temel kavramlardan biridir. Çocuğun duayı her konuda ve her istediğinde Allah’a yönelmesi olarak öğrenmesi sağlanmalıdır. Kalıp duaların yanında kendi kelimeleriyle dua etmesi öğretilmelidir. Çocuğun küçük yaştan itibaren Allah’a yönelip bağlanması ve O’nu yanında hissetmesi için dua eğitimine erken yaşta başlanmalıdır. Dua okul öncesi çocuğunun eğitiminde önemli bir yer tutar. Çocuklara yavaş yavaş küçük dualar, şükür cümleleri ve ilahiler belletilmelidir. Belli vesilelerle yetişkinler çocuklarla birlikte Dilleri döndüğünce ve gönüllerinden geçtiği gibi Sesli veya sessiz dua edebilirler. Bu dualar sofra duası sabah ve akşam duaları yola çıkarken yapılan dualar vb. farklılaştırılabilir. Dini gün ve geceler Bu açıdan değerlendirilebilir.

Dua söz konusu olduğunda Allah’tan iste sana verir anlayışı üzerinde ısrar etmek doğru değildir. Çünkü okul öncesi çocuğu henüz gerçekle hayal alemini yeterince ayıramamaktadır. Bu dönemde çocuklar dualarından somut sonuçlar almak isterler. İstek ve arzularının kısa zamanda kesin olarak yerine getirileceğini ümit ederler. Çocuklar duayı yalnızca şahsi bir menfaat ve arzu elde etme aracı olarak gören bir anlayışla yetişirse, istekleri yerine gelmediğinde güvenleri sarsılabilir, bir kararsızlık ve isteksizliğe itilebilirler. İbadetler çocuğa sadece maddi isteklerin kabulü için birer araç olarak sunulduğunda, onun ileride bir yetişkin olarak bu faaliyetleri yeterince tanımadan reddetmesine yol açabilir. Bu alanda çocukça kalmasına da Sebep olunabilir.

Sonuç olarak dini hayatın emirleri uygulayan bir ailede yaşayan çocukta dini kavramlar erken çıkar ve sağlıklı olarak gelişir. Dini emirleri uygulamayan ailelerde ise örneklerin yokluğundan dolayı dini duygular ve kavramlar daha geç zamanda ortaya çıkar.

Çocuklara Dua Eğitimi Nasıl Verilir?

Kunut Duası Okumak İçin Tıklayınız
Sitemizde yer alan diğer yazılı dualarımızı inceleyebilirsiniz. https://www.islamidavet.com/dualar/yazili-dualar/

Sitemizde yayınlanan dualardan hızlı haberdar olmak için Facebook Sayfamızı beğenebilirsiniz.

https://www.facebook.com/davetdua

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu